BANJALUKA, Javno-privatno partnerstvo predstavlja model koji vodi prema redukciji javne potrošnje, a istovremeno daje mogućnost da potrebe građana budu zadovoljene na boljem i kvalitetnijem nivou, izjavila je danas u Banjaluci pomoćnik ministra finansija Republike Srpske /RS/ Radmila Mihić.
Ona je na završnoj javnoj raspravi o Nacrtu zakona o javno-privatnom partnerstvu rekla da je to novi model za realizaciju javnih investicija i da predstavlja koncept koji je prilično zaživio u EU.
“Ovim zakonskim rješenjima se, uz postojeći model koncesija, uvode novi, dodatni modeli, poput privatne finansijske inicijative ili nekog institucionalnog modela”, dodala je Mihić.
Prema riječima Mihićeve, javne potrebe zahtijevaju sve veća kapitalna ulaganja, dok su istovremeno budžeti zajednica sve više ograničeni.
“Javni partneri, opština ili republika imaju zakonske obaveze da građanima obezbijede javne usluge, infrastrukturu, zdravstvo, školstvo i slično i ovim zakonom otvara se mogućnost da se u realizaciju tih usluga uključe i privatni partneri”, navela je Mihićeva.
Ona je dodala da privatni partner pronalazi interes u dugoročnoj saradnji, jer je riječ o dugoročnom ugovorenom poslu, a tiče se o sektora sa malom elastičnošću tražnje.
Rezimirajući dosadašnje javne rasprave, Mihićeva je rekla da nije bilo negativnih reakcija, te da je Nacrt zakona o javno-privatnom partnerstvu dobio značajnu podršku kada je riječ o poslodavcima.
Direktor banjalučke Gradske razvojne agencije Nenad Račić izjavio je da ovaj nacrt treba da odgovori na pitanje kako graditi odnos javno-privatnog partnerastva s ciljem realizacije projekata u različitim oblastima.