KOPENHAGEN, Referendum za ulazak Danske u zonu evra najvjerovatnije neće biti održan prije isteka mandata sadašnje vlade, u novembru 2011. godine, rekli su Rojtersu izvori bliski vladi.
Sadašnja manjinska danska vlada desnog centra je sklona da zemlju uvede u Evropsku monetarnu uniju, ali je novi premjer Lars LokeRasumusen odbio da prihvati izjašnjavanje građana o tome u toku ove godine.
“Referendum o ovom mandatnom periodu nije verovatan, mada uvek postoji nada za tako nešto”, izjavio je jedan Rojtersov neimenovani izvor, dok je drugi potvrdio da referendum u pomenutom terminu nije vjerovatan.
Premijer Rasmusen, koji je šef vlade postao prošlog mjeseca, pošto je njegov prethodnik Anders Fog Rasmusen imenovan za novog generalnog sekretara NATO-a, je rekao da bi refrendum o ulasku u zonu evra podržao jedino ako bi za to dobio široku podršku u nacionalnom parlamentu.
Građani Danske su se posljednji put izjašnjavali o tom pitanju 2000. godine i tada su glasali protiv ulaska u zonu evra.
Referentni kurs danske valute prema evru, utvrđen prema sporazumu Evropske unije ERM-2, je 7,46038 s dozvoljenim nivom fluktuacije od 2,25 odsto.
Ispitivanje raspoloženja javnog mnjenja, objavljeno minule sedmice, pokazuje da trenutno 43,7 odsto Danaca podržava prihvatanje evra umjesto domaće krune, što je manje u odnosu na januar ove godine kada je broj pristalica ulaska u zonu evra bio 49,8 procenata.
Kruna je, kako navode ekonomisti, krajem prošle godine bila pod pritiskom zbog globalne finansijske krize i vlada je uložila dosta napora da održi utvrđeni nivo fluktuacije njene vrijednosti prema evru. U prvim mjesecima ove godine berzanske pozicije danske valute su, međutim, ojačale.
Danska se pridružila Evropskoj ekonomskoj zajednici 1973. godine. Kopehagen je do sada prihvatio sve sporazume postignute na nivou Evropske unije, izuzimajućio najnoviji iz Lisabona.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.