BEOGRAD, Srbija će, sudeći prema najavi iz kabineta premijera Mirka Cvetkovića, preduzeti sve neophodne mjere da se što veći broj naših kompanija registruje u našoj zemlji umjesto u inostranstvu.
Stručnjaci upozoravaju da isti problem muči i najrazvijenije države koje pokušavaju na razne načine da spriječe odlazak svojih kompanija u razne svjetske “poreske rajeve” i takozvane of – šor zone.
Već decenijama u svijetu postoje mnogi “poreski rajevi” u kojima se posluje, kad je riječ o stranim kompanijama, po “posebnim pravilima” i sa čitavom lepezom poreskih i drugih olakšica.
Samo na Kipru je, neposredno prije ulaska ove ostrvske zemlje u sastav Evropske unije (EU), 1. maja 2004. godine, bilo više od 61.000 of-šor kompanija, a među njima dosta i onih čiji su stvarni vlasnici bili poreklom iz Srbije.
Nakon ulaska u sastav EU broj of – šor firmi na Kipru je naglo smanjen, jer su neke ranije beneficije za vlasnike takvih kompanija ukinute zbog harmonizacije sa propisima Unije.
Kipar je, međutim, ostao i dalje, uz mnoge druge slične poreske oaze, “poželjno odredište” za mnoge inostrane biznismene, koji su koristeći razne pogodnosti, izbegavali plaćanje poreza u svojim zemljama i ostvarivali ekstra – zaradu.
Podaci međunarodnih finansijskih institucija pokazuju da sada u svijetu postoji na desetine of – šor zona, a najpoznatije djeluju u minijaturnim državicama poput Lihtenštajna, Monaka, ali i tako jakih evropskih ekonomija kao što su Belgija, Švajcarska, Austrija i maleni, ali finansijski veoma “potkovani” Luksemburg.
Na londonskom samitu lidera grupe 20 najrazvijenijih zemalja svijeta, 3. aprila 2009. godine, usvojen je zajednički stav, kojim su se te države obavezale da preduzimaju konkretne mjere, ukoliko neke zemlje ne izvrše reformu poreskog zakonodavstva i spriječe dalje nesmetano funkcionisanje poreskih oaza. Tanjug