SARAJEVO, Federacija BiH bi za tri mjeseca mogla dobiti zakon o javno-privatnom partnerstvu, rekao je juče Nail Šećkanović, ministar prometa i komunikacija FBiH, nakon sjednice Vlade FBiH, koja je razmatrala Prednacrt ovog zakona.
Ovo zakonsko rješenje trebalo bi da stvori nediskriminirajući, transparentan i jasan pravni okvir za ulaganje privatnog kapitala u oblasti energetike, industrije, rudarstva, prometa, komunikacija, vodoprivrede, zdravstva.
Šećkanović je istakao da je Evropska banka za obnovu i razvoj spremna finansirati konsultanta koji bi pomogao da dođemo do što boljeg teksta zakona o javno-privatnom partnerstvu. Naveo je da sada slijedi javna rasprava o zakonu, njegovo upućivanje Vladi, pa Parlamentu.
Šećkanović je istakao da zakonom nije utvrđen procenat učešća javnog i privatnog partnerstva, rekavši da će to definisati svaki konkretan slučaj. Kaže da zakonom treba biti predviđena procedura izbora privatnog partnera.
“Komisija za koncesije ima ulogu regulatora, registruje sve ugovore javno-privatnog partnerstva i prati njihovu realizaciju. Neće ulaziti u sektorske politike, to vode ministarstva”, objasnio je Šećkanović.
Naglasio je da će Parlament FBiH imati određenu ulogu kod investicija većeg obima, te da u zakonu nisu razvrstane javne investicije po svojoj vrijednosti. Tvrdi da, s obzirom na to da nije postojao ovaj propis, do sada nije bilo ugovora klasičnog javno-privatnog partnerstva u FBiH.
Prema konceptu javno-privatnog partnerstva, javni partner ulaže resurse i prava, a privatni kapital, rad i znanje. Šećkanović je naveo kao primjer autoput, gdje Vlada FBiH može uložiti izgrađenu dionicu od Zenice do Tarčina i tražiti privatnog partnera koji će završiti dionicu od Tarčina do Mostara, upravljati s oba dijela i iz toga izvlačiti ekonomsku korist kroz cestarine određen broj godina.
Vlada FBiH je prihvatila konačan izvještaj o utrošku oko 11 miliona KM donacije Vlade Japana, koju će koristiti “Ceste Mostar”, te će na osnovu tih sredstava državni kapital u ovom preduzeću biti povećan sa 51 odsto na više od 95 odsto.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.