VAŠINGTON, Deficit američkog budžeta dostigao je rekordnih 438 milijardi dolara u fiskalnoj 2008. koja je okončana 30. septembra, zbog rastućih državnih troškova za odbranu i druge programe i nižih poreskih prihoda usljed teškoća u privredi, saopšteno je noćas u Vašingtonu.
Podaci Biroa za budžet (CBO) američkog Kongresa ukazuju da je budžetski manjak u minuloj fiskalnoj godini bio 276 milijardi dolara veći od deficita ostvarenog u fiskalnoj 2007.
Prethodni rekordni deficit, u vrijednosti od 413 milijardi dolara, zabilježen je 2004, podsjetila je agencija Rojters.
Federalni troškovi su povećani i usljed rasta izdataka za nadoknade nezaposlenima, zdravstvenu zaštitu siromašnih, kao i državnu korporaciju za osiguranje bankarskih depozita , ukazao je CBO.
Na uvećanje vladinih troškova u fiskalnoj 2008. godini uticao je i finansijski paket vlade od 168 milijardi dolara koji su američki Kongres i predsjednik Džordž Buš odobrili ranije ove godine.
Vladini prihodi u nedavno okončanoj fiskalnoj godini iznosili su oko 2,52 biliona dolara, 44 milijarde dolara manje nego prethodne fiskalne godine, navedeno je u saopštenju CBO, zasnovanom na podacima američkog ministarstva finansija.
“Američka vlada će biti odgovorna za pet najvećih deficita federalnih budžeta u američkoj istoriji”, ukazao je predsjednik Budžetskog komiteta Predstavničkog doma Džon Sprat.
Bušova administracija je u julu dala prognozu deficita u fiskalnoj 2008. od 389 milijardi dolara, što je znatno manje od sume koju je objelodanio CBO.
Prema prognozi CBO, američki budžetski deficit bi mogao još da se uveća u tekućoj fiskalnoj godini koja je počela 1. oktobra, ali još nije jasno kako bi na manjak budžeta mogao uticati vladin program za spasavanje domaćih finansijskih kompanija, u vrijednosti 700 milijardi dolara, koji je odobren prošle sedmice.
Deficit u 2008. obuhvata 3,1 odsto vrijednosti bruto domaćeg proizvoda SAD, u poređenju sa 1,2 odsto prethodne fiskalne godine i prosječnih 2,6 odsto u periodu od 2002. do 2006, ukazao je CBO.
“Povećanje troškova za odbranu od 11 odsto bilo je najveće od 2004, znatno veće od prosječno sedam odsto u posljednje tri godine”, ukazao je CBO.
Pentagon je već šestu godinu angažovan u ratnim dejstvima u Iraku i taj vojni angažman je koštao američku vladu, tokom proteklih pet godine, više od pola biliona dolara.
Kada se još pridodaju i troškovi vojnih dejstava SAD u Avganistanu, američki poreski obveznici su za ta dva rata morali, od kraja 2001. godine do sada, da plate oko 850 milijardi dolara.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.