ČAČAK, “Sloboda” iz Čačka, koja obilježava šest decenija postojanja, ostvariće u jubilarnoj godini rekordan izvoz vrijedan oko 45 miliona dolara, izjavio je danas generalni direktor kompanije Radomir Ljujić.
On je predočio da proizvode namjenjene oružanim snagama isporučuju kupcima od Filipina, preko Belgije, Austrije i Švajcarske do Čilea, Ekvadora i Kanade, podsjećajući da je u najbolja vremena za ovu fabriku, sredinom devedesetih godina prošlog vijeka, prosječna vrijednost izvoza namenskog dela “Slobode” iznosila oko 32 miliona dolara.
Najveća čačanska fabrika danas zapošljava ukupno 1,500 radnika na dvije lokacije u gradu, dok je pre NATO bombardovanja 1999. godine, kada je najveći dio pogona uništen i pričinjena šteta od 384 miliona tadašnjih njemačkih maraka, broj zaposlenih bio tri puta veći.
Zahvaljujući, prije svega, sopstvenim ulaganjima dobar dio proizvodnih kapaciteta je obnovljen, a neki su i modernizovani.
Novi pogon za izradu mehaničkih pozicija, koji treba da bude svečano otvoren u ponedeljak, najavio je Ljujić, zapošljavaće 200 radnika, a u pripremi je i osvajanje najmodernije tehnologije hemijske zaštite galvanizacijom.
Kompanija “Sloboda” osnovana je u oktobru 1948. godine, dok je proizvodnja počela četiri godine kasnije, da bi od 1958. počela realizacija i civilnog programa.
U toj fabrici su napravljeni prvi domaći plinski štednjaci, usisivači, frižideri, mašine za pranje veša i protivgradne rakete.
Poslje bombardovanja i liberalizacije tržišta, Fabrika aparata za domaćinstvo
dospjela je u veliku krizu i sada radi sa oko deset odsto kapaciteta, a u toku je, kako je rečeno, priprema za privatizaciju dela “Slobode” koji se nalazi na lokaciji u Ljubiću.
Sada tragamo za strateškim partnerom, što bi bilo najbolje rješenje, izjavio je direktor firme “Sloboda aparati” Zoran Bogićević ukazujući da je jedna od zainteresovanih firmi slovenačka kompanija “Kolektor liv” iz Postojne.
Poslje sprovođenja drugog kruga privatizacije, u civilnom dijelu fabrike ostalo je još 300 radnika.
Ukoliko se ne nađe drugo rješenje, moguće je, kako ističu u toj firmi, da “Aparati” sa najvećim domaćim kapacitetima za proizvodnju bele tehnike, budu potpuno integrisani u kompaniju “Sloboda”, koja je sada većinski vlasnik kapitala. Tanjug
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.