NOVI SAD, Institut za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu zabilježio je prošle godine rekordni izvoz u svojoj istoriji od čak 17,5 miliona evra.
Petina tog iznosa ostvarena je na ruskom tržištu, kaže zamjenik direktora te naučne kuće i naše najveće sjemenske kompanije dr Milisav Stojaković.
“Rusija je za nas veoma atraktivno tržište jer to ogromno područje ima veoma dobre agroekološke uslove, u prvom redu kvalitetno zemljište pogodno za naše sorte i hibride, što je dobra osnova za nastavak odavno započete saradnje”, istakao je Stojaković.
U Institutu očekuju da će saradnju s partnerima u Ruskoj Federaciji znatno proširiti i ojačati u narednom periodu, pogotovo kad prestanu globalni ekonomski problemi, koristeći u prvom redu blagodeti bilateralnog sporazuma koji omogućuje bescarinski izvoz naše robe na rusko tržište.
Stojaković je napomenuo da dobri poslovni odnosi Instituta sa sličnim institucijama u Rusiji postoje i razvijaju se mnogo godina, a kao plod te saradnje nastali su zajedničke sorte i hibridi mnogobrojnih biljnih vrsta, koji su znatno doprinijeli razvoju ruske poljoprivrede.
U Ruskoj Federaciji do sada je registrovano oko 20 sorti kukuruza, pšenice, suncokreta, šećerne repe i drugih ratarskih i povrtarskih kultura, nastalih u laboratorijama i na oglednim poljima novosadskog instituta. Tanjug