Rekordi u godini krize

banjaluka1BANJALUKA, Godina na izmaku obilježena je prvo finansijskom krizom, a zatim i globalnom ekonomskom, koja je zahvatila, direktno ili indirektno, ekonomije skoro svih zemalja svijeta. Kao i u drugim tranzicijskim zemljama, globalna ekonomska kriza posredno je uticala i na privredu Srpske. Na udaru su se našli svi sektori, s tim da su male i nerazvijene zemlje posebno pogođene padom tražnje i smanjenjem cijena osnovnih sirovina i poluproizvoda.

Domaći privrednici slažu se da je poslovna 2009. godina bila izuzetno teška, ali mnogi od njih su ipak zadovoljni rezultatima koje su postigli.

Osiguravajuće društvo “Grawe” Banja Luka ove godine ostvarilo je rekordnu premiju u istoriji svog poslovanja, koja je za 11 mjeseci iznosila oko 7,7 miliona maraka.

– Osim toga, očekujemo i povećanje dobiti za 60 odsto. Ovo je bila dosta teška godina za poslovanje, bilo je raskida ugovora, storniranja polisa, ali naš uspjeh je utoliko veći jer se bavimo dobrovoljnim osiguranjem. Za razliku od ostalih osiguravajućih kuća, koje su u godini krize rezale marketinške budžete, mi smo upravo u te aktivnosti ulagali – kaže direktor Grawe osiguranja, Veselin Petković. On smatra da će do poboljšanja poslovnih prilika u RS doći tek u zadnjem kvartalu iduće godine.

– Očekujemo povećanje premije od deset odsto, a nešto manju dobit jer smo prethodnih godina dosta ulagali – kaže Petković.

U Novoj banci a.d. Banja Luka nemaju mnogo razloga za nezadovoljstvo na kraju ove godine.

– Zadovoljni smo poslovanjem jer smo zabilježili povećanje cjelokpune aktivnosti, posebno kreditne, animirali smo dosta novih klijenata i smanjili troškove, tako da smo poslovali pozitivno. Dobit koju ćemo iskazati zaključno s 31. decambra 2009. godine pripisaćemo kapitalu, kako bismo kapitalno ojačali banku zbog neizvjesnih ekonomskih kretanja u narednom periodu – kaže zamjenik direktora Nove banke a.d. Banja Luka, Milan Radović. Prema njegovim riječima, ekonomska kriza najviše se osjetila u vraćanju kredita, a primjetno je bilo i smanjenje likvidnih sredstava na tržištu, što je djelimično ublaženo mjerama Vlade RS, Savjeta ministara BiH i Centralne banke BiH.

Pročitaj više:  Formiran krizni štab

– Jedna od posljedica svjetske ekonomske krize jeste i smanjenje kreditne sposobnosti novih tražilaca kredita. I stanovništvo i privreda su prilično zaduženi kod banaka, a druge obaveze dodatno utiču na likvidnost preduzeća – objašnjava Radović.

Poslovnom 2009. godinom zadovoljni su i u kompaniji “Vitinka”, gdje je trend poslovanja zadržan na prošlogodišnjem nivou, plate i doprinosi se isplaćuju redovno, a nije bilo ni otpuštanja radnika.

– Od decembra 2009. godine našu mineralnu vodu konzumiraju i potrošači u Švajcarskoj – kaže portparol “Vitinke”, Rajnat Majstorović. U 2010. godinu kompanija ulazi s novim planovima i razvojnim projektima.

– Cilj nam je da pokrenemo proizvodnju novih proizvoda, naročito za djecu. Ulazimo u segment aromatičnih voda koje do sada nismo imali, te pakovanja napitaka u konzervama – dodaje Majstorović.

Dragana Reljić, izvršni menadžer Zdravstvene ustanove “Moja apoteka”, kaže da su izuzetno zadovoljni poslovnim rezultatima.

– Proširili smo poslovanje na više opština regiona Banja Luka, a otvaranjem apoteke “Sveti Nikola” u Milićima širimo se i na području istočne RS.

U narednoj godini očekujemo još bolje rezultate – dodala je Reljićeva.

Za razliku od onih koji se na izmaku 2009. godine mogu pohvaliti čak izuzetnim uspjesima, mnogi domaći privrednici pokušavali su ove godine da poslovnu aktivnost održe na nivou prošlogodišnje.

– Nismo otpuštali radnike i to smatramo uspjehom. Prodaja je generalno pala u mljekarstu u BiH, pa nismo ni mi izuzetak, a trpjeli smo i teške udare iz Hrvatske, kada smo imali zabranu za izvoz mlijeka – kaže direktor Banjalučke mljekare, Nebojša Ristić. Kada je u pitanju 2010. godina, Ristić se nada stabilizaciji tržišta i većem izvozu. Fokus

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts