BRISEL, Nezaposlenost je u 17 članica Evropske unije koje koriste evro u septembru porasla na rekordnih 11,6 odsto, sa revidiranih naviše 11,5 odsto u avgustu, budući da je veliki dio tog monetarnog regiona potonuo u recesiju, pokazali su danas objavljeni podaci statističke službe EU, Evrostat.
Najveću nezaposlenost u evrozoni, od 25,8 odsto, imala je Španija, mada za njom nije daleko ni Grčka sa stopom od 25,1 odsto, mada se taj pokazatelj odnosi na juli, prenijela je agencija AP.
Obje zemlje, koje su u centru trogodišnje dužničke krize u evrozoni, imaju stopu nezaposlenosti među mladima veću od 50 odsto.
Evrostat je takođe saopštio da je inflacija u zoni evra u oktobru opala na 2,5 odsto, sa 2,6 procenata prethodnog mjeseca, mada je i dalje iznad cilja Evropske centralne banke koji je još od decembra 2010. ispod, ali blizu dva odsto.
Preliminarni podaci pokazuju da su cijene energenata, koje su trenutno glavni pokretač inflacije, porasle 7,8 odsto u oktobru, usporivši poslije porasta od 9,1 odsto u septembru. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
.Obaramo njihove rekorde! Nema potrebe da se brinemo za rekornu nezaposlenost u članicama EU. Srbija je odavno lider u regionu i šire po najvišim stopama nezaposlenosti. Samo se ona zahvaljujući statističkom umeću pokazuje nižom nego što jeste. Realno je opšta stopa nezaposlenosti u našoj zemlji trostruko veća nego u pomenutim zemalja EU. Po stopi dugoročne nezaposlenosti smo prvi (svako drugo lice), a nezaposlenost mladih je kod nas makar za par procenata viša. Naravno, tamo se u mlade računaju lica od 15-24 godine. Mi smo to lepo „zaboravili“, pa u Anketama o radnoj snazi i izveštajima zvanične statistike pominju „mlade“ do 30 godina života. Stvarnost je sumorna, jer mnogi i sa 35 godina života nemaju prilike da dobiju ni prvo zaposlenje. Stižu nam i izmene Zakona o radu, još drastičnije po nezaposlene ljude. Ugovori na određeno radno vreme sklapaće se na tri godine i to se može istom čoveku desiti neograničen broj puta. To uopšte nije evropski zakon niti praksa. Svejedno, po diktatu MMF i saglasno interesima naših poslodavaca sve će se to usvojiti i na našoj milionskoj armiji (ne)zaposlenih primeniti.