MOSKVA, Ruska rublja je juče na moskovskoj deviznoj berzi oslabila na najniži ikad zabilježeni kurs prema evru, jer je emisiona banka Rusije oslabila odbranu domaće valute, dopuštajući da 11 puta devalvira u proteklih šest sedmica.
Kurs rublje je opao 1,3 odsto, na 40,7706 za evro, što je najniži nivo ruske valute od kada je zajednička novčana jednica 15 članica Evropske unije 1999. godine uvedena u promet, prenosi agencija Blumberg.
Rublja je, takođe, izgubila 1,2 odsto vrijednosti u odnosu na dolar i mjenjana je po kursu od 29,0111 za američku valutu, što je najniži nivo zabilježen u minule četiri godine.
Banka Rusije je dozvolila da rublja tokom jučerašnje trgovine izgubi i više od jedan odsto vrijednosti prema korpi od dve valute koja obuhvata evro i dolar, potvrdio je bančin neimenovani predstavnik.
U toj valutnoj korpi, prema kojoj se ruska valuta u jučerašnjoj trgovini mjenjala po kursu od 34,3064, dolar je zastupljen sa 55, a evro 45 procenata.
Rublja je od početka avgusta oslabila prema dolaru oko 20 odsto, u situaciji kada su devizni prihodi zemlje naglo opali usljed drastičnog pojeftinjenja nafte i drugih sirovina.
Predstavnik finansijske kompanije “Berkliz kapital” u Moskvi je ocijenio da će se ruska privreda iduće godne suočiti sa recesivnim talasom, jer je glavni izvozni proizvod – nafta tipa “ural” – pojeftinio od jula 77 odsto, na svega 32,34 dolara po barelu.
Navedeni trenutno važeći nivo cijena uralske nafte je za više od 50 odsto niži od kotacije (70 dolara po barelu), koja bi omogućila da Rusija iduće godine ima izbalansiran budžet, tvrde finansijski stručnjaci u Moskvi.
Ruska industrijska proizvodnja je prošlog mjeseca opala na najniži mjesečni nivo od 1998. godine, kada je Moskva bila prinuđena da proglasi moratorijum na otplatu stranih dugova i da jednokratno devalvira rublju za više od 70 odsto.
Ruske devizne rezerve, treće po veličini u svijetu, opale su od početka avgusta, kada su dostigle rekrodnih blizu 600 milijardi dolara, za približno četrvrtinu, na 451 milijardu dolara, jer je centralna banka potrošila na desetine milijardi da bi spriječila naglu depresijaciju rublje, a velika količina novca je upotrebljena i za pomoć posrnulim domaćim banakama i drugim kompanijama.
Međunarodna agencija “Standard end Purs” je ovog mjeseca, prvi put u devet godina, snizila kreditni rejting Rusije, izražavajući zabrinutost zbog naglog trošenja deviznih rezervi zemlje, prvenstveno radi odbrane kursa rublje.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.