ATINA, Glavni ekonomista Evropske centralne banke (ECB) Jirgen Štark kaže da bi reprogramiranje grčkog duga bio “recept za katastrofu.”
“Restrukturiranje duga zbrisalo bi dio ili sav kapital grčkih banaka”, kaže Štark.
Štark je podvukao da se prezadužena zemlja može sigurno izvući iz dužničke krize ako se u potpunosti bude držala programa štednje pod međunarodnim nadzorom.
Potpredsjednik ECB Viktor Konstansio upozorio je na “ogromne posljedice” reprograma i dodao da bi to trebalo da se sprovede samo kao posljednja mjera. Međutim, evropski političari su izloženi pritisku poreskih obveznika koji žele da paket pomoći obuhvati i one banke koje su posljednjih godina kupovale grčke obveznice.
Evropska unije je ove sedmice naložila socijalističkoj vladi u Atini da posegne za vanrednim mjerama da bi održala program štednje koji je donijela u zamjenu za pomoć od 110 milijardi evra od EU i Međunarodnog monetarnog fonda.
Grčka je istisnuta sa tržišta obveznica visokim kamatama koje za kupovinu njenih hartija od vrijednosti traže ulagači. Na tržištu se smatra da će Grčka na kraju ipak morati da reprogramira dugove koji će ove godine prevazići 150 procenata njenog bruto domaćeg proizvoda.
MMF za ubrzanje grčkih reformi
Međunarodni monetarni fond upozorava da će napori Grčke da ispliva iz finansijskih problema biti neuspješni ukoliko ta zemlja naglo ne ubrza reforme.
“Program izlaska iz krize neće biti uspješan bez odlučnog ubrzanja strukturnih reformi tokom narednih mjeseci”, kaže predstavnik MMF-a koji prati privredni napredak Grčke, Pol Tomsen.
U skladu sa uslovima finansijske pomoći, zvanična Atina treba ove godine da smanji svoj budžetski deficit na 7,6 odsto BDP-a. Međutim, Tomsen upozorava da bez dodatnih mjera deficit neće pasti ispod deset odsto. Tanjug, Beta