BANJALUKA, Banke u Srpskoj primile su prošle godine 1.100 zahtjeva za reprogram kredita, od kojih je odobren 561 zahtjev u ukupnom iznosu od 199,7 miliona KM, rekli su u Agenciji za bankarstvo RS.
U Agenciji ističu da pravna lica u značajnoj mjeri koriste mogućnost reprograma kreditnih obaveza, a da se u budućem periodu može očekivati još veći obim reprograma kredita fizičkim licima.
U bankama u Srpskoj ističu da su klijenti zainteresovani za odgađanje otplate, naročito korisnici stambenih kredita.
Portparol Komercijalne banke Banjaluka Svjetlana Trkulja je istakla da grejs period traje dvanaest mjeseci, te da korisnik u tom periodu ne plaća ratu kredita, nego mu se samo obračunava kamata koja se sabira i po isteku grejs period dodaje glavnom dugu.
– Rata poslije isteka grejs perioda zavisi od iznosa kredita, roka otplate i kamatne stope, u zavisnosti od toga da li je u pitanju klijent banke ili ne – istakla je Trkulja.
Ona je dodala da se na ovaj način korisniku olakšava otplata kredita.
U Hipo Alpe Adrija banci su naveli da je za značajan broj klijenata te banke omogućen reprogram, te da je zainteresovanost fizičkih lica za grejs period na glavnicu izražen uglavnom kod većih kreditnih zaduženja.
Portparol Hipo banke Nenad Badnjar je dodao da je odgađanje otplate kredita predviđeno za klijente koji su ostali bez posla, klijente sa smanjenim izvorima mjesečnih prihoda, te one klijente kojima je sopstveni biznis bio izvor prihoda, a koji imaju pad poslovnih aktivnosti.
– Reprogram je predviđen i za klijente koji su prezaduženi po drugim osnovama. Na ovaj način smo omogućili našim klijentima da smanje mjesečni iznos plaćanja po kreditima, da dospjele obaveze mogu izmiriti na odgođeno plaćanje i prilagoditi visinu plaćanja svojim mogućnostima – istakao je Badnjar.
Cilj reprograma
– Odluku o privremenom reprogramu kreditnih obaveza, koja je na snazi i u 2011. godini, Agencija je donijela krajem 2009. godine sa ciljem ublažavanja negativnih efekata globalne ekonomske krize, a vodeći računa o očuvanju stabilnosti bankarskog sektora – rekla je portparol Agencije za bankarstvo RS Jasna Vijtiuk.
Reprogram u brojkama u 2010. godini:
561 kredit obuhvaćen reprogramom
199,7 miliona KM ukupan iznos kredita
174 kredita pravnih lica
387 kredita fizičkih lica
*Izvor: Agencija za bankarstvo RS
Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
zamislite, postoje čak i uslovi pod kojima se odobrava reprogram, odnosno grejs period kod otplate, kao da oni imaju kome drugom dati taj novac i kao da im ne ide u korist već sama činjenica da produže kredit svim urednim platišama, pa i ostalim kojima žiranti plaćaju dugovanja. zarada postoji kad je novac angažovan i to cijeli period dok god je kod korisnika, zašto bi onda bio problem da oni koji trebaju otplatiti kredit za godinu-dvije ili pet, ne vraćaju isti taj novac pod istim uslovima narednih 5-6 ili 10 godina uz kamatu, što se podrazumijeva!?
hoću samo da kažem da je licemjerno pisati o tome kako oni izlaze građanima i privredi u susret, neupućen bi pomislio humanitarci u najmanju ruku, a znamo da je to i njihov interes, makar toliko koliko i samih komitenata, ali sigurno i više, kome bi prodali imovinu i kada? koliko će dodatno zaraditi od produženja roka uz novu kamatu? koliko bi uopšte naplaćenog novca od dosadašnjih rata mogli ponovo plasirati?