BANJALUKA, Republika Srpska će imati svoj magistralni gasovod bez obzira na to da li će vlasti RS uspjeti da privole rusku administraciju da dio gasovoda „Južni tok” prođe kroz dio teritorije srpskog entiteta.
Dragana Kalabić tvrdi da je izgradnja gasne mreže za Vladu RS imperativ zbog obezbjeđenja novog vida energije za naše potrošače.
– S obzirom na geografski položaj i činjenicu da RS i BiH nemaju nalazišta prirodnog gasa, snabdevanje prirodnim gasom putem tranzita preko Srbije je najrealnije rješenje za naše prostore – kaže Kalabićeva.
Naime, kompanija „Slavija internacional” iz Laktaša još 2002. godine dobila je koncesiju za izgradnju gasovoda „Sava” od Zvornika do Novog Grada i od toga neće odustati bez obzira na ugovor sa ruskom kompanijom. U „Slaviji internacional” kažu da neće biti problema da se ta kompanija uklopi u eventualni ugovor sa ruskom kompanijom, ali ističu da pitanje „Južnog toka” još nije gotova stvar.
Rade Nježić, predsjednik uprave kompanije iz Laktaša, kaže da će pretpostavke za izgradnju gasovoda kroz RS biti ostvarene ako Srbija u parlamentu ratifikuje „gasni ugovor” sa Rusima.
– Mi ćemo graditi gasovod jer smo za to dobili koncesiju, a od toga kuda će ići tranzit ruskog gasa zavisi gdje ćemo se priključiti. Besmisleno je da se ovde bilo šta gradi dok gas ne dođe u region – kaže Nježić.
„Slavija internacional” izabrala je izvođača radova čim je dobila koncesiju za izgradnju gasovoda „Sava”. Posao vrijedan 124 miliona maraka na tenderu je dobila austrijska kompanija „Habau”. Nježić priznaje da o budućim projektima nije imao pojma i da se sada njegova kompanija uključila u lobiranje.
– Svakako da smo lobirali da tranzitni gasovod dođe u region, i to se donekle ostvarilo. Prolazak ruskog gasa bio bi od ogromnog interesa za Srpsku, i za celu BiH, ali mi ne možemo da ostvarimo taj aranžman i sve je na vlastima – kaže Nježić.
On ne želi da komentariše nedavne tvrdnje direktora kompanije „BH-Gas” Almira Bećarevića, koji je rekao da „Slavija internacional” pokušava da pregovorima s Rusima realizuje koncesiju iz 2002. godine. S druge strane, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Slobodan Puhalac kaže da vlasti BiH ne pregovaraju sa Rusima, već da je rijč o komercijalnim kontaktima nekih kompanija u BiH. Puhalac je najavio da će se vlasti aktivno uključiti u posao, i to u fazi kada to bude neophodno.
Pomoćnik ministra privrede, energetike i razvoja RS Dragana Kalabić kaže za Press RS da se Srpska ozbiljno priprema za razvoj sektora tranzita gasa, a dokaz za to je i Zakon o gasu koji je usvojen u septembru 2007. godine.
– Gasovod „Južni tok” je dio energetskog projekta „Plavi tok”, koji povezuje Rusiju i Tursku preko Crnog mora, čija bi izgradnja preko Bugarske i Srbije stvorila pretpostavke za participiranje RS i BiH u ovom projektu. Svoj interes RS je već pokazala, jer bi realizacija ovog međunarodnog tranzita i planirani gasovod „Sava” bili „živ” projekat, ekonomski isplativ i kompatibilan sa gasnom mrežom u zemlji i regionu – ističe Kalabićeva.
Podsjetimo, arhitekta Branko Bojović, tvorac Prostornog plana RS do 2015. godine, jesenas je za Press RS rekao da bi Srpska mogla da zarađuje oko 400 miliona dolara godišnje ako na svojoj teritoriji izgradi tranzitni naftovod i gasovod za transport energenata iz Rusije prema zapadnoj Evropi. Press Online
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Bravo Dragana Kalabić samo naprijed sa svojim znanjem i sposobnošću.