– Kamate na obveznice RS plaća 4,7 odsto, a FBiH 3,9 odsto
– Srpska kamate na trezorske zapise plaća 3,2, a FBiH 0,75 odsto
BANJALUKA, Republika Srpska zaduživala se u prošloj godini znatno skuplje na tržištu kapitala nego Federacija BiH. Maksimalna kamata koju je FBiH plaćala na emitovane obveznice bila je 3,9 odsto, dok je RS ova zaduženja plaćala po kamati od 4,7 odsto.
Republika Srpska u toku 2015. godine je emitovala pet emisija dugoročnih obveznica u svrhu finansiranja budžetskih izdataka u nominalom iznosu 241,26 miliona KM, dok je FBiH za podmirivanje budžetskih rashoda emitovala sedam emisija obveznica u nominalnom iznosu od 310 miliona KM.
RS je emitovala obveznice sa rokom dospijeća od četiri do pet godina i kamatnom stopom od 3,5 do 4,75 odsto, a FBiH sa rokom dospijeća od tri do sedam godina i sa kamatnom stopom od 2,21 do 3,9 odsto.
„Dug RS po ovom osnovu na kraju prošle godine bio je 534,5 miliona maraka, a FBiH 520 miliona KM“, navedeno je u Informaciji o stanju javne zaduženosti BiH na kraju prošle godine.
Skuplji i trezorski zapisi
Osim obveznica, RS i FBiH su značajan dio novca prikupili i emitovanjem trezorskih zapisa. I kod ovih hartija od vrijednosti RS je plaćala veću kamatu u odnosu na FBiH.
Ministar finansija RS Zoran Tegeltija je u 2015. godini donio 11 rješenja o emisiji šestomjesečnih trezorskih zapisa RS, u ukupnom iznosu od 166,7 mliona KM, uz kamatnu stopu od 0,81 do 3,2 odsto.
S druge strane, Vlada FBiH je u toku 2015. donijela 14 odluka o zaduživanju putem tezorskih zapisa u nominalnom iznosu 299 miliona KM, s rokom dospijeća od tri do 12 mjeseci uz kamatnu stopu od 0,26 do 0,75 odsto.
Dug RS po osnovu emitovanih trezorskih zapisa na kraju prošle godine je iznosio 86,75 miliona KM, dok je dug FBiH bio 100 miliona maraka.
CAPITAL: M. Čigoja
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Treba pitati ministra finansija Zorana Tegeltiju zašto Unicreditu plaća tolike kamate, i zašto taj isti Unicredit FBiH daje niže kamatne stope, nije valjda FBiH manje kreditno rizična od RS-a. Ili Tegeltija ima procenat
Bivši radniče Balkan Investment banke (i ostali), dosadni ste sa vašim glupim pitanjima. Tebe briga za budžet i kako se finansira, uh uh. Vi bi oprali budžet Ujedinjenih Nacija samo da ste ostali na poslu i slona od zlata bi pored vas iz banke mogli iznijeti.
Šic.
Uskoro će SIPA da obidje i Unicredit Banku najvećeg sponzora Mrkonjićkog klana, sve jednom dodje na svoje!!!
Milano već uveliko pregleda knjige, a uskoro će i promjene čelnih ljudi u unicreditu u BIH, lopovluk će biti kažnjen, ali bez galame
Naravno da je Federacija manje kreditno rizicna od RS,sve banke koje posluju u oba djela BiH imaju razlicite kamatne stope na zaduzenja,uglavnom vece kamate u RS a manje u Federaciji..
Republika Srpska se zadužila ,vlast će pohapat novac a jadni narod vraćat.Onaj ko se zadužuje treba i da odgovara,da prikaže rezultate zašto se zadužio i da snosi sankcije ukoliko je proizveo veće gubitke zaduženjem.Pa u ovoj zemlji niko ne odgovara za svoj ne rad,od predsjednika države pa do direktora firmi.