BEOGRAD, Naknada za imovinu konfiskovanu poslije Drugog svjetskog rata mogla bi da poveća nivo duga Srbije za 16 odsto bruto društvenog proizvoda.
Stručnjaci Međunarodnog monetarnog fonda u najnovijem izvještaju o ekonomiji Srbije, tvrde da bi, preračunato u dinare, domaći javni dug u 2010. bio uvećan za 512 milijardi dinara, odnosno oko pet milijardi evra.
Predstavnici Fonda takođe upozoravaju i na moguć negativan uticaj na kurs ukoliko vlasti u Srbiji odluče da obveznice koje budu izdavane po osnovu naknade u restituciji budu izražene u evrima.
Inače, Vlada Srbije je obavestila Međunarodni monetarni fond o namjeri da zakon o restituciji, koji bi trebalo da bude donijet najkasnije za dva mjeseca, bude koncipiran tako da se povraćaj imovine oduzete od građana i institucija poslije Drugog svjetskog rata izvrši uglavnom u vidu državnih obveznica.
„Odlučili smo se za kompenzaciju, i to uglavnom u vidu vrednosnih papira, kako bi se izbegle komplikacije koje nosi restitucija u naturi. Vraćanje imovine u naturi je, kako smo zaključili, vrlo ograničeno i Zakonom o prostornom planiranju koji je usvojen prošle godine“, kaže se u pismu o namjerama koje su uputile srpske vlasti Međunarodnom monetarnom fondu.
Vlada Srbije je definitivno odlučila da se povraćaj uglavnom vrši u vidu vrijednosnih papira koji će, vjerovatno, biti izraženi u dinarima, pišu Novosti i navode da će nacrt zakona uskoro biti dostupan javnosti.
Imovina (ne) vrijedi 100 mlrd. evra?
Zakonom o prijavljivanju imovine koja je oduzeta 1945. godine, a koji je bio na snazi 2006. godine, evidentirano je 105.000 zahtjeva s navodnom vrijednošću imovine od oko 100 milijardi evra. Međutim, ta vrijednost oduzete imovine nije nikada provjeravana, pa je nadležni i ne doživljavaju kao vjerodostojnu.
Nepoznata dinamika
Vlada Srbije još nije donijela odluku kojom dinamikom bi se emitovale hartije od vrijednosti svim oštećenim kroz proces nacionalizacije. „Tu odluku je teško donijeti, ali je već sad izvjesno da će hartije od vrijednosti koje država bude emitovala sa ovom namjenom biti dugoročne“, kažu u Vladi. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Samo izmisljaju navodne probleme da nebi vratili oteto.
Nikakve pare im ne treba da mi vrate oduzeti lokal u prizemlju moje porodicne kuce!
Problem nas originalnih vlasnika ili naslednika je taj sto zakone ne donose naslednici originalnih vlasnika vec naslednici otimaca koji jos uvek uzivaju plodove te otimacine. ja sam uzeo u zakup svoju dedovinu i placam zakupninu za koriscenje svoje dedovine. dali najava ovog zakona znaci da cu za istu imovinu i dobijati od drzave i placati drzavi?
Zapamtite: oteto -prokleto