BANJALUKA – Glavna služba za reviziju Republike Srpske posljednji je put profesionalno ocjenjivana prije tri godine, a jedini redovan vid kontrole rada ove institucije su izvještaji koje svake godine podnosi Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Sudeći prema podacima koje je CAPITAL dobio od Glavne službe za reviziju RS profesionalno ocjenjivanje rada ove institucije vrši se svakih sedam godina – osam godina.
Prema njihovim riječima, profesionalna ocjena njihovog rada vršena je 2005, 2012. i 2020. godine, a ocjenjivao ih je nezavisni tim stručnjaka SIGMA (Zajednička inicijativa EU i Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj – OECD), a revidirali su sve četiri vrhovne revizorske institucije u BiH.
“Kada se uporedi broj obaveznih godišnjih finansijskih revizija, broj realizovanih finansijskiih revizija na godišnjem nivou i opseg mandata Glavne službe za reviziju RS jasno je da provođenje opsežnog programa rada koji donosi djelotvornu odgovornost i transparentnost za javne resurse, predstavlja izazov”, istaknuto je u Izvještaju SIGMA-e objavljenom 2020. godine.
Upozorili su da postoje jasna ograničenja u pogledu sposobnosti revizorskih institucija u BiH, među kojima je i Glavna služba za reviziju RS, da unaprijede svoj rad, na primjer, u reviziji učinka, što negativno utiče na ispunjavanje očekivanja i standarda utvrđenih za vrhovne revizorske institucije.
“Subjekti revizija koje provodi Glavna služba za reviziju javnog sektora RS su se žalili na kontradiktornu proceduru. Oni su navelli da ih Služba sluša, ali ne uzme uvijek u obzir njihove komentare”, stoji u Izvještaju.
Takođe su naglasili da Odbor za reviziju NS RS dobija sve izvještaje koje dostave republički revizori, ali u praksi raspravlja samo o izvještajima sa negativnim mišljenjem, uglavnom iz razloga što negativni izvještaji moraju biti uvršteni na dnevni red Skupštine.
Nejasni izvještaji
Tim stručnjaka je upozorio i da izvještaji revizorskih institucija sadrže brojne nalaze i preporuke revizije, te da na osnovu njih prosječnom čitaocu nije jasno koji se odnose na mišljenje finansijske revizije, a koji na mišljenje revizije usklađenosti.
“Poglavlja o internoj kontroli su uopštena, s fokusom na proces i ustvari ne daju procjenu rizika koji se odnose na usklađenost ili finansijski izvještaj”, navedeno je u Izvještaju.
Kako naglašavaju, uopšteno govoreći u izvještajima nije jasno naveden značaj nalaza, i sadrže suvišne informacije koje nisu neophodne za učinkovito izvještavanje.
Na pitanje novinara portala CAPITAL ko prema zakonu revidira Glavnu službu za reviziju RS, u ovoj instituciji su odgovorili da Glavna služba za reviziju priprema svoje finansijske izvještaje kao i ostali korisnici budžeta Republike Srpske u skladu sa zakonom.
“Godišnji izvještaj o aktivnostima koji pored informacija o poslovanju uključuje i finansijski izvještaj Glavne službe za reviziju dostavlja se nadležnom skupštinskom odboru, odnosno Odboru za reviziju Narodne skupštine Republike Srpske”, kazali su u Službi za CAPITAL.
Naglasili su i da u skladu sa Zakonom o reviziji javnog sektora RS, na inicijativu nadležnog skupštinskog odbora NS RS može se izvršiti profesionalna ocjena rada Glavne službe za reviziju.
“Prednost pri izboru za vršenje profesionalne ocjene daje se državnoj kancelariji za reviziju druge zemlje, s tim da se profesionalna ocjena finansira posebnim sredstvima iz budžeta RS izdvojenim za tu namjenu”, pojasnili su u Glavnoj službi za reviziju.
CAPITAL: Bojana Ninković
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Pa naravno da su im izvjestaji nejasni kada im timove za reviziju cine osobe koje uopste nemaju zvanja revizora ? Samo u RS…