Rezovima u glomaznoj i skupoj administraciji do novca

BANJALUKA, Institucije na nivou BiH već godinama su odlična mjesta za uhljebljenje armije činovnika za čije se plate i naknade na godišnjem nivou izdvaja više od pola milijarde maraka.

Na neodrživo stanje upozorili su i lideri šest najjačih stranaka na sastanku koji je u petak održan u Banjaluci, a zajednički stav je da institucije BiH imaju prevelike troškove i da je neophodno da se ide na smanjenje ukupne administracije, ali i primanja zaposlenih.
Zaposleni
Broj zaposlenih u institucijama BiH u prvoj polovini prošle godine iznosio je 21.380. Na preobimnu administraciju, za čija se primanja godišnje izdvaja najviše novca iz budžeta, već dugo  upozoravaju analitičari i predstavnici brojnih domaćih i međunarodnih organizacija. Svi su saglasni u ocjeni da su u javnoj upravi neophodne korjenite reforme kako bi postala efikasnija i ekonomičnija.
Prema izvještaju o izvršenju budžeta institucija BiH za 2010. godinu, troškovi za plate i naknade iznosili su oko 508,4 miliona maraka, dok je za naknade troškova zaposlenih potrošeno još 125,5 miliona.
Da se situacija, uprkos novom udaru krize, ne popravlja pokazao je i izvještaj o izvršenju budžeta za prvu polovinu prošle godine kada je za plate i naknade potrošeno 258,6 miliona KM, a 55 miliona za naknade troškova zaposlenih.
Najviše radnika u institucijama na nivou BiH ima Ministarstvo odbrane koje zapošljava 9.451 osobu ili 43,9 odsto ukupnog broja zaposlenih u institucijama BiH.
Ministarstvo odbrane prate Uprava za indirektno oporezivanje sa 2.417 zaposlenih i Granična policija sa 2.285 radnika. Direkcija za koordinaciju policijskih tijela ima 818 radnika, Agencija za istrage i zaštitu (SIPA) 698, Obavještajno-bezbjednosna agencija (OBA) 686, a Ministarstvo inostranih poslova 526. Preostalih 4.648 radnika zapošljavaju 64 institucije.
Samo Ministarstvo odbrane je za šest mjeseci prošle godine na plate potrošilo oko 90 miliona maraka, UIO 29 miliona, OBA oko deset miliona, a SIPA 9,8 miliona maraka.
“Stezanje kaiša”
Lider SNSD-a Milorad Dodik izjavio je poslije sastanka u Banjaluci da među predsjednicima najjačih stranaka postoji potpuno opredjeljenje da se uđe u proces analiziranja potrošnje i uvođenje ušteda, te da to podrazumijeva smanjenje administracije i plata činovnika na svim nivoima. Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović ocijenio je da se puno novca troši i za iznajmljivanje prostora institucijama BiH.
Član Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamenta BiH Boško Tomić ocijenio je da je neophodno da se izvrši racionalizacija radnih mjesta u institucijama BiH, te da je štednja potrebna na svim nivoima.
– Ako postoji želja da se zemlja izvede iz krize, neophodno je štedjeti na svim nivoima i na svim stavkama u budžetu. Štednja nema alternativu – rekao je Tomić.
On priznaje da su plate poslanika u Parlamentu BiH visoke, ali navodi da je isti slučaj i sa direktorima brojnih institucija.
– Nemam ništa protiv da budu pokrenute inicijative za smanjenje primanja – naglasio je Tomić.
Poslanik SDS-a u Parlamentu BiH Borislav Bojić rekao je da je potrebno smanjiti administraciju i plate zaposlenih u javnoj upravi kako bi ona bila dovedena u srazmjer sa privredom.
– Nemam ništa protiv da mi bude smanjena plata. Na nivou BiH su ta primanja definisana Ustavom BiH, za čije je izmjene potreban unutrašnji konsenzus – kazao je Bojić.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović rekao je “Glasu Srpske” da institucije moraju da dijele sudbinu svih u BiH, a ne da zaposleni u njima imaju privilegovan status.
– Ako su plate u stagnaciji u većini sektora, onda tu sudbinu moraju da dijele i zaposleni u institucijama na svim nivoima. Suština cijele priče je da se stezanje kaiša mora podijeliti na sve one koji žive i rade u BiH. Posebno se to odnosi na institucije, jer je sporna efikasnost ljudi koji tamo rade i njihov doprinos privredi i razvoju zemlje – rekao je Pavlović.
On je naglasio da su institucije BiH umjesto da budu servis privredi i građanima postale sredstvo uhlebljenja za stranački kadar.
– Zaposleni u privredi svakodnevno dobijaju otkaze ili postaju tehnološki višak. To je nešto što nemamo u administraciji i privreda neće moći da isfinansira ovoliku administraciju – rekao je Pavlović.
Odlukom Vlade RS zaposlenima u upravi plate su smanjene za deset odsto već drugu godinu, dok su direktorima javnih preduzeća i fondova ograničene. Na nivou BiH nisu preduzimane nikakve mjere štednje, dok je odluka Vlade FBiH kojom je naloženo smanjenje broja savjetnika u ministarstvima trajala tek mjesec. Glas Srpske

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts