LONDON, Italija se mnogo više trudila od Grčke da prikrije stanje finansija kako bi obezbijedila svoj ulazak u evrozonu, izjavio je danas zamjenik grčkog premijera Teodoros Pangalos.
EU je od Grčke zatražila da razjasni izvještaje da je pred svoj ulazak u evrozonu uz pomoć američkih investicionuih banaka pokušala da sakrije dio svog duga i prikaže ga kao zamjenu valuta.
“Jednostavno prenesete izvjesnu količinu novca u sljedeću godinu. To svi čine i Grčka to nije uradila u manjem obimu od, primjera radi, Italije”, rekao je Pangalos.
Grčka je pod sve većim pritiskom tržišta i EU da umanji veliki deficit u budžetu. Do sredine marta Atina mora Briselu da izloži dokaze da može da ispuni ambiciozne ciljeve i da do kraja godine za četiri odsto smanji deficit u budžetu na 8,7 odsto.
Njemački ministar finansija rekao je juče da Grčka mora sama sebi da pomogne i da se izvuče iz nesigurne fiskalne situacije i da ne može da očekuje od Njemačke ili EU da joj pomogne.
Pangalos je kritikovao stav Njemačke prema krizi u Grčkoj, ističući da Atina nikada nije dobila odštetu za ekonomski uticaj nacističke okupacije tokom Drugog svjetskog rata.
Prema njegovim riječima, nacisti su odnijeli grčko zlato i novac iz banke Grčke, što nikad nije vraćeno, te da je to pitanje sa kojim se treba suočiti u budućnosti.
“Ne kažem da je neophodno da vrate taj novac, ali makar mogu da kažu `hvala`. Ne treba toliko da se žale na krađu i da toliko budu određeni o ekonomskim poslovima”, istakao je Pangalos.
Grčki političari izrazili su nezadovoljstvo tonom medijskog izvještavanja o krizi u njemačkim medijima, poput slike “Miloske Venere”, objavljene u sedmičnom magazinu “Fokus”, na kojoj statua pokazuje srednji prst uz naslov “varalice u evrozoni”.
Pangalos je naglasio da situacija u Grčkoj ne bi dostigla trenutnu tačku da je bilo snažnijeg rukovodstva u EU.
On smatra da je kvalitet današnjeg rukovodstva u EU veoma slab, dodajući da je situacija bila mnogo bolja osamdesetih godina prošlog vijeka – kada je na čelu Evropske komisije bio Žak Delor, a Helmut Kol, Fransoa Miteran i Margaret Tačer na rukovodećim pozicijama u Njemačkoj, Francuskoj i Velikoj Britaniji.
Komentariši