BEOGRAD, Putnicima ostaje samo nada da će na kraju dobiti obeštećenje, ako turistička agencija kojoj su platili aranžman, u međuvremenu – ode u stečaj. Polise osiguranja od 10.000 do 200.000 evra, koje turoperateri moraju da imaju za slučaj insolventnosti, mogu da budu aktivirane tek kada Privredni sud donese rješenje o otvaranju stečajnog postupka.
– Pravni odnosi između putnika i turističke agencije formiraju se na osnovu ugovora o putovanju, koje sklapaju pri kupovini aranžmana – objašnjavaju u turističkoj inspekciji. – Zato u našu nadležnost ne spada slučaj ako organizator putovanja ode u stečaj. Inspekcija može da utvrdi da li agencija nije ispunila svoje obaveze prema putniku, kao što je definisano ugovorom. Međutim, u slučaju insolventnosti, nadležan je Privredni sud. Putnici moraju da shvate da se stečaj može dogoditi i u turizmu, kao i u svim drugim poslovnim granama.
Zato se svim turistima, prije kupovine aranžmana, savjetuje da dobro provjere kako je agencija poslovala prethodnih godina. Podaci o finansijskom bilansu dostupni su na sajtu Agencije za privredne registre. Stoga se ne preporučuje odlazak na ljetovanje preko turoperatera koji je poslovao „na ivici“ ili sa gubicima u posljednje tri godine. Agencije koje su u blokadi ne mogu da plaćaju svoje obaveze prema partnerima.
Po novom pravilniku o vrsti i uslovima putovanja, koji je počeo da važi prošle nedjelje, turističke agencije moraju da imaju i osiguranje za naknadu štete nanijete putniku. Ovo obeštećenje putnici će moći da dobiju, takođe, poslije odluke nadležnog suda. Agencijama je, sada, ostavljen rok od oko mjesec dana u kome moraju da pribave ove polise.
Evropa
Stečaji u turističkim „vodama“ nisu rijetkost u Evropi. Tako je oko 4.000 turista prije dvije godine ostavljeno u nemilosti, jer su dvije agencije iz Češke i Poljske proglasile insolventnost. Tako su češki putnici morali da doplaćuju prevoz pri povratku iz Turske, dok su Poljaci postali „taoci“ egipatskih hotelijera, kojima agencija nije platila račun. Novosti