BEOGRAD, Jačanje kursa dinara posljednja dva mjeseca nije se odrazilo na cijene u prodavnicama. Čim se evro „vratio“ na vrijednost od 100 dinara, počeo je takozvani puzajući rast cijena gotovo svih proizvoda. Poskupjeli su proizvodi na rafovima, iako su cijene robe odavno usklađene sa kursom od 105 do 107 dinara.
Kada se uporedi najniži kurs iz ove godine, iz maja od 96 dinara za evro, u startu su cijene samo na toj razlici bile „jače“ za bezmalo 10 odsto. A, kada je kurs iznosio 98 i 99 dinara, ta razlika se kretala između šest i sedam odsto.
To znači da su proizvođači, uvoznici i prometnici obračunavali cijene gotovo duplo više od projektovane inflacije. Jasno je da su se u dobroj mjeri zaštitili od nepredvidivih situacija. Međutim, u tom slučaju kupci plaćaju ceh.
Aleksandar Stevanović, ekonomista, kaže da to samo još jednom potvrđuje da cijene nisu elastične kada treba da idu nadole. Kako kaže, ako vrijednost dinara opadne u odnosu na evro, potrošači mogu očekivati poskupljenja mnogo izvjesnije nego što će dočekati pojeftinjenja ukoliko dinar ojača.
– Privrednici jednostavno znaju da je to kratkog daha i da su mnogo puta do sada imali loše iskustvo sa procjenom kursa – kaže Stevanović. – Jačanje domaće valute nije zasnovano na realnoj osnovi, prije svega povećanju proizvodnje i izvoza, već na zaduženju države.
Da su cijene visoko iznad kupovne moći tržišta, pokazuju i sve veće zalihe robe na policama. To se, naravno, odrazilo i na pad prodaje. Na međugodišnjem nivou zabilježen je pad prometa od 14,1 odsto, a za prva četiri mjeseca ove godine, u poređenju sa istim periodom lani, promet je manji za 11,3 odsto. To ukazuje da je usljed naglog rasta potrošačkih cijena, posebno osnovnih namirnica i proizvoda koje svakodnevno koristimo, kupovna moć znatno oslabila.
– Potrošnja realno pada i cijene prehrambenih proizvoda moraju pažljivo da se formiraju – ocjenjuje Momir Lazić, zamjenik generalnog direktora „Aman“ trgovine.
Psihološka granica
Nacionalna valuta ove godine imala je najnižu vrijednost 6. januara sa 106,49 dinara za jedan evro, a najvišu 23. maja, kada je srednja vrijednost bila 96,70 dinara za evro. Dinar je ispod psihološke granice od 100 dinara za jedan evro bio od 29. aprila sve do ove nedjelje. Novosti