SARAJEVO , Neprovodiva je uredba srbijanskih vlasti da bh. firme pitanje svoje imovine u Srbiji rješavaju s firmama koje su tu imovinu prisvojile, tvrdi Fikret Talić, pomoćnik direktora Agencije za privatizaciju FBiH (APF).
On smatra da nadležna državna ministarstva u BiH treba da traže dosljednu primjenu Aneksa G Međunarodnog sporazuma o sukcesiji, kojim se sva imovina vraća vlasnicima.
Zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH i ministar finansija i trezora BiH Dragan Vrankić nedavno je pozvao nadležne institucije da učine sve na zaštiti imovine bh. firmi u Srbiji. Kao nadležne prozvao je Agenciju za privatizaicju FBiH i Ministarstvo za ekonomske odnose i koordinaciju RS. Ovo je učinio nakon što je Vlada Srbije produžila rok do kraja septembra za rješavanje pitanja imovine bh. firmi koje su na teritoriji te zemlje.
“Uredba vlasti Srbije krši Međunarodni sporazum o sukcesiji. Njom se traži sporazum između preduzeća, ovjera na sudu, pa saglasnost Vlade. Ne znam može li se po toj uredbi izvršiti povrat imovine. Neprovodiva je. Kako postići sporazum ako je neko na toj imovini formirao firmu. Proteklo je mnogo vremena. Bilo je i ulaganja i sigurno će druga strana tražiti obeštećenje. A što se upuštati u takvu proceduru kada možemo tražiti povrat imovine”, kazao je Talić.
Istakao je da će ponovo od Ministarstva finansija i trezora i Ministarstva vanjskih poslova BiH tražiti da razgovaraju sa srbijanskim vlastima i zahtijevaju dosljednu primjenu Aneksa G.
“To je međudržavni nivo. Može se FBiH uključiti u jednom dijelu. Država mora iskoristiti domicilne pravne lijekove, pa tek onda ići pred međunarodne sudove. To je dugoročan proces. Jeste dat rok do kraja septembra, ali pravo vlasništva ne bi trebalo da zastari”, tvrdi Talić.
Jasna Brkić, ministrica za ekonomske odnose i koordinaciju RS, rekla je da rade na ovom pitanju, ali da o tome može govoriti kada informacija koju su pripremili za Vladu RS bude usvojena.
Fuad Kasumović, zamjenik ministra finansija i trezora BiH, naglašava da nema dileme da je dio posla i na ovom ministarstvu, ali je u ovom trenutku najviše posla na Agenciji za privatizaciju FBiH.
“Sve te firme su dijelom privatizovane. Ta imovina u Srbiji je morala biti prikazana u pasivnom podbilansu. U APF-u primaju izvanredno dobre plaće. I APF je nadležna za Aneks G”, dodao je Kasumović.
Iz Ministarstva vanjskih poslova BiH su odgovorili da je Ministarstvo finansija i trezora nadležno za vođenje aktivnosti o
sukcesiji imovine bivše SFRJ, te da je MVP do sada djelovalo pravovremeno u cilju ostvarivanja interesa BiH.
Nikola Špirić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH, rekao je da su u svim rokovima uradili sve što je bilo na njima, te da vlade entiteta nisu dostavile pasivni podbilans, za šta su odavno zadužene. Nezavine novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.