BEOGRAD, Usvajanje zakona koji treba da reguliše isplatu stare devizne štednje deponentima Ljubljanske i Invest banke u drugim bivšim jugoslovenskim republikama, očekuje se u avgustu, rekli su u Ministarstvu finansija Srbije.
Ovaj zakon trebalo je da bude usvojen do 16. jula. Godinu dana ranije, 16. jula 2014. postala je pravosnažna presuda Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu u slučaju “Ališić i drugi protiv Slovenije i Srbije”.
Tom presudom je Srbiji, kao i Sloveniji, naloženo da u roku od godinu dana počnu da rješavaju problem stare štednje.
U Ministarstvu nisu objasnili sve detalje Nacrta zakona, ali su rekli da će radi regulisanja stare devizne štednje Republika Srbija emitovati obveznice.
“Uslovi predviđeni novim Zakonom biće slični uslovima koji su važili i za građane Republike Srbije koji su imali takvu štednju”, rečeno je u toj instituciji.
Kako je ranije objavljeno, po ovom osnovu Srbija će morati da isplati 310 miliona evra.
Nezadovoljne štediše izašle na sarajevske ulice.
Nakon odluke Evropskog suda za ljudska prava i odluke slovenačkog parlamenta o obeštećenju, štediše Ljubljanske banke i njihovi nasljednici moći će na jesen da podnesu molbe za povrat štednje.
Štediše nezadovoljne odugovlačenjem i uslovima izašle su na ulice Sarajeva.
Prve isplate mogle bi biti početkom naredne godine. Slovenci očekuju da će za isplatu potraživanja biti potrebno 385 miliona evra koji će biti osigurani iz budžeta.
U Hrvatskoj povraćaj duga od 136 miliona evra čeka 130.000 štediša, dok u Bosni i Hercegovini 165.000 štediša očekuje isplatu 121 miliona evra.
Iako je najavljeno da bi prva obeštećenja štediša trebalo da počnu 2016. godine, štediše kažu da niko od njih nije siguran da će naplatiti svoju štednju. N1
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
MOLIM VAS DA MI KAZETE AKO ZNATE KO SE OD ADVOKATA IZ BANJALUKE BAVI TEMATIKOM STARE DEVIZNE STEDNJE