BEOGRAD, Italija je najznačajniji spoljnotrgovinski partner Srbije, a robna razmjena u prvih sedam mjeseci 2011. godine bila je 1,765 milijardi dolara ili za 23,2 odsto veća nego u istom periodu prošle godine, rečeno je u Privrednoj komori Srbije (PKS).
Prema procjenama PKS-a, robna razmjena Srbije i Italije do kraja 2011. godine mogla bi da bude tri milijarde dolara.
Iz Srbije je u prvih sedam mjeseci ove godine u Italiju izvezeno robe u vrijednosti od 824,7 miliona dolara, dok je uvoz iz Italije bio 940,3 miliona dolara.
U periodu januar-jul 2011. godine pokrivenost uvoza izvozom, bila je 87,7 odsto što je za 12,8 odsto više nego u istom periodu prošle godine.
U strukturi izvoza na italijansko tržište u prvih sedam mjeseci ove godine dominiraju doradni poslovi u industriji odjeće i obuće, obojeni metali, proizvodi crne metalurgije, drvne industrije, kao spoljne gume, sirove goveđe kože i poljoprivredno-prehrambeni proizvodi (pečurke, šećer, rezanci šećerne repe i svježe i zamrznuto voće i povrće).
Srbija je iz Italije u 2011. godini najviše uvozila sirovine i repromaterijal za industriju obuće i odjeće, mašine za pakovanje i plastičarsku industriju, nove i polovne putničke automobile i kamione, bijelu tehniku, namještaj, konditorske proizvode, kao i hartiju i karton, mermer i granit.
Kako je rečeno u PKS-u saradnju Srbije i Italije karakteriše uravnoteženost robne razmjene, značajni ugovori iz oblasti zajedničkih ulaganja i proizvodnih kooperacija, kao i zavidan nivo saradnje u oblasti bankarsko-finansijskih, saobraćajnih i turističkih usluga.
“Italija je u posljednjih 20 godina među prve tri zemlje kada je u pitanju plasman srpskih roba, i 2010. godine izvoz na italijansko tržište je bio 22,4 odsto ukupnog izvoza Srbije na tržište Evropske unije (EU) ili 12,3 odsto ukupnog izvoza”, rečeno je u PKS-u.
U komori je naglašeno i da bi partnerstvo sa Fiatom u proizvodnji, trebalo bi da bude “snažan zamajac i za buduće kooperantske odnose u proizvodnji komponenti”.
Italijanske banke koje posluju u Srbiji: Inteza, Unikredit i Findomestik, prema podacima PKS-a, čine 25 odsto bankarskog tržišta po vrijednosti kapitala.
U oblasti osiguranja u Srbiji je prisutan Delta Đenerali koji je preuzeo Delta Osiguranje, dok je DDOR NOVI SAD postao dio grupacije Fondaria (oko 50 odsto tržišta osiguranja u Srbiji).
U PKS-u su naglasili da Srbija i Italija sarađuju i u energetskom sektoru, podsjetivši da su u februaru ove godine Elektroprivreda Srbije (EPS) i italijanska kompanija “Seći energija” potpisale preliminarni sporazum o gradnji hidroelektrana na srednjem toku Drine vrijedan više od 800 miliona evra.
Značajna saradnja između dvije zemlje, kako su naveli u komori ostvarena je i u oblasti građevinske, farmaceutske i prerađivačke industrije.
Ministar za ekonomski razvoj Italije Paolo Romani danas dolazi u dvodnevnu posjetu Srbiji i sa predstavnicima Vlade Srbije razgovaraće o ekonomskim odnosima i investicijama u Srbiji, a posebna pažnja, kako je saopšteno iz Ambasade Italije biće posvećena investicijama u energetiku.
Romani će prisustvovati, zajedno sa ministrom ekonomije i regionalnog razvoja Srbije Nebojšom Ćirićem i sastanku Srpsko-italijanskog poslovnog savjeta. Beta
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši