ZAGREB, Prije dvije sedmice “iscurila” je vijest kako Vlada Hrvatske planira spastiti budžet uvođenjem poreza na banke, a što je istovremeno dignulo na noge ne samo bankare nego i one koji su ocijenili kako bi takav potez imao negativan učinak za cijelu ekonomiju.
Kako piše Večernji list, prvi je oštar prigovor dao guverner Željko Rohatinski, zatim i najveća opoziciona stranka SDP, dok je HNS smatrao kako je uvođenje tog poreza rizično jer nije sigurno kamo bi se novac usmjerio. Najveći zagovornici uvođenja poreza na banke su sindikati. Guverner HNB-a zadovoljan je odustajanjem od oporezivanja aktive banaka, jer ponavlja da takvo što ne bi bilo dobro za cijelu ekonomiju.
“Preporukom da se odustane od ideje oporezivanja banaka nisam štitio banke, nego želim štititi zemlju od političara i politikanata koji nemaju snage uzdignuti se iznad uskih interesa i raditi za opće dobro građana”, kaže guverner.
Uvođenjem takvog poreza banke bi trošak prebacile na komitente, ističe guverner, odnosno došlo bi sigurno do povećanja kamata.
Rohatinski negira tumačenja pojedinaca da stopa poreza od 0,3 odsto ne bi imala velik učinak na poslovanje banaka. Ali bi, kaže, jer bi im uzela četvrtinu dobiti, uzme li se u obzir da im je stopa prinosa na aktivu 1,1 odsto.
“Zato nastojim štiti postolat pravednog oporezivanja ovisno o snazi koju porezni obveznik ima. A isticanje banaka kao najprofitabilnije djelatnosti nije tačno, jer ima i onih koji su puno profitabilniji, a čije oporezivanje ne bi imalo loših posljedica na akonomiju. Takođe uvođenje poreza je i nelogično, jer se ne vodi računa o rezultatima poslovanja banaka, s obzirom na to da ima i onih koje posluju sa gubitkom. Oporezivanjem, njihov bi se gubitak povećao. A uostalom svojim sredstvima banke finansiraju državu”, kaže guverner.
Predsjednik Hrvatskog društva ekonomista Ljubo Jurčić smatra da se od uvođenja poreza nije smjelo odustati jer bi se na taj način pokazala solidarnost.
“Ovako izgleda da Hrvatska postoji zbog kapitala, a ne građana. Porezno opterećenje trebalo bi biti ravnopravno raspoređeno”, kaže Jurčić,
On smatra kako je ideja o povećanju trošarina samo prijedlog kojim se zamagljuje situacija i da će na kraju i dalje imati deficit veći od planiranog. Smatra da će nedostajati do kraja godine u budžetu oko pet do šest milijardi kuna i to prije svega zbog nedostatka proizvodnje i izvoza. Jer ne treba samo voditi računa gdje uštediti nego i kako povećati proizvodnju. pd
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Rohatinski-glas razuma na hrvatskoj ekonomskoj sceni, koja se kao ni ostale zemlje bivse Juge ne mogu osloboditi stega i zaostavstina komunisticke utopije.
Pa zar neko misli da bi banke samo tako dale tih 0,3% iz dobiti? Samo bi to prevalile na klijente (u vidu kamatnih stopa, naknada i sl), cime bi destimulisale kreditiranje i jos vise usporile izlazak iz krize. Jos bi vise poskupile cijene svoje “robe” i usluga pravdajuci to ovim porezom. Klasicna politicka demagogija usmjerena ka sirokim narodnim masama. Cudi me samo sto neki ugledni ekonomisti (tipa Ljube Jurcica) dozvoljavaju sebi da pretpostavljaju politiku struci.