BANJALUKA, Sva preduzeća koja se bave proizvodnjom hemikalija, a svoje proizvode žele plasirati na tržište zemalja EU moraju do 1. decembra ove godine pristupiti predregistraciji da bi ušla na popis EU, rekao je sekretar Udruženja metalne i elektrohemijske industrije u Privrednoj komori Republike Srpske (RS) Pero Ćorić.
On je novinarima u Banjaluci prije seminara o temi “Uredba o hemikalijama i njihovom bezbjednom korištenju – RIČ”, rekao da se ova Uredba koju je EU donijela 1. juna ove godine odnosi na registraciju, ocjenu, odobravanje i ograničenja korišćenja hemijskih supstanci.
“RIČ uredbom ustanovljene su brojne nove obaveze industrije, a osnovni cilj ove uredbe je zaštita ljudskog zdravlja i životne sredine”, pojasnio je Ćorić.
On je dodao da je cilj današnjeg seminara upoznavanje poslodavaca i predstavnika preduzeća koja se bave proizvodnjom hemikalija, a žele svoje proizvode plasirati na tržište EU, sa RIČ uredbom, da bi stekli osnovna polazna znanja iz ove uredbe kako bi mogli na vrijeme pripremiti i eventualno sa svojim inostranim partnerima ući u fazu predregistracije.
Ćorić je istakao da u RS ima oko 30 preduzeća koja bi trebalo da pristupe predregistraciji i postupe prema RIČ uredbi.
“Ova uredba obavezuje državne institucije da zakonsku regulativu EU prenesu na svoju zemlju, preduzeća da se pridržavaju datih propisa i treća lica da znaju šta da očekuju od proizvoda koja kupuju”, pojasnio je Ćorić.
Predstavnik Konsultantske kompanije “Bens” iz Slovenije Bojan Buinac istakao je da sva preduzeća iz BiH koja se bave proizvodnjom hemikalija, a svoje prozvode žele plasirati na tržište zemalja EU, pristupe predregistraciji da ne bi izgubula EU tržište, jer se sa 1. decembrom završava rok predregistracije.
“RIČ uredba odnosi se na proizvodnju đubriva, hemijsku industriju, proizvodnju deterdženata, boja, lakova, ljepila, duvansku industriju, a kasnije će se njene odredbe odnositi i na proizvodnju ambalaže”, rekao je Buinac.
On je naglasio da nakon predregistracije nastupa tranzicioni period koji obuhvata najopasnije hemikalije koje se uvoze u EU – kancerogene, mutigene, reproduktivne, toksične i vrlo toksične za okolinu.