SARAJEVO, Rok za dokapitalizaciju Pavlović banke ističe 30. septembra, a njen vlasnik Slobodan Pavlović već duže vrijeme pokušava dobiti dozvolu od Suda BiH za odlazak u SAD, kako bi prodajom nekretnina spasio banku.
Slobodan Pavlović i troje službenika Pavlović banke u februaru ove godine uhapšeno je po nalogu Tužilaštva BiH zbog sumnje u finansijske malverzacije u poslovanju, a prije svega u odobravanju kredita predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku za kupovinu vile u Beogradu.
Svim uhapšenim u međuvremenu su određene mjere zabrane, ali je situacija u slučaju Slobodana Pavlovića dosta specifična.
Prvo je advokatski tim Pavlovića od Suda BiH tražio dozvolu za odlazak u SAD zbog liječenja, ali je taj zahtjev odbijen. Sada se čeka dozvola za odlazak zbog poslovnih obaveza, kako bi bilo omogućeno funkcionisanje Pavlović banke.
“Zahtjev za privremeno puštanje na slobodu uz jemstvo za odlazak u SAD zbog liječenja po žalbi je odbijen. U međuvremenu smo pisali apelaciju Ustavnom sudu BiH, ali ona još uvijek nije rješena. Podnijeli smo i drugi zahtjev za jemstvo zbog odlazka u SAD i obezbjeđenja novčanih sredstava koje se tiču obaveza Pavlović banke u procesu dokapitalizacije, ali Sud BiH još nije donio ni prvostepeno rješenje”, kazao je za Klix.ba Miodrag Stojanović, advokat Slobodana Pavlovića.
Agencija za bankarstvo RS-a dala je rok za dokapitalizaciju Pavlović banke do 30. septembra, ali je upitno da li će do toga doći, obzirom na mjere zabrane koje su određene njenom vlasniku.
“Slobodanu Pavloviću još uvijek su na snazi mjere zabrane i on ne može napuštati grad Bijeljinu bez specijalne dozvole. Za ostale uhapšene u slučaju Pavlović banke mjere zabrane su značajno relaksirane u posljednjoj kontroli u smislu da se ne moraju obavezno javljati nadležnim policijskim organima i mogu se kretati po BiH”, kazao je Stojanović.
Slobodan Pavlović navodno planira prodati određene nekretnine koje ima u SAD-u, kako bi taj novac investirao u dokapitalizaciju banke i spasio je od likvidacije. Klix.ba
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
dobar naslov, dobarrr ahahahhaha “zeli u SAD da je spasi” idu mi suze na oci hahahahaha
Idealno bi bilo da Pavlović progovori o tome ko ga je ucjenjivao (možda i životom), da preko banke pere prljave pare i dare kredite “podobnim” licima i firmama, i na taj nacin (kroz istrage i sudske procese) dovede imidz banke na nulu.
Kad jednom klijenti u banku izgube povjerenje, ne postoje dokapitalizacije koje je mogu spasiti. Isto bi se desilo i sa najvecim bankama na zapadu, a ne sa jednom malom lokalnom bankom.
Pavlovic je ocit primjer kako u BiH, ali i drugim zemljama u regionu, prolaze investitori iz inostranstva, pogotovo sa domacim porijeklom, i kako ih politicari reketiraju.
Pavlovic veoma dobro zna sta bi ga cekalo ako bi progovorio, jer je sigurno imao priliku da se uvjeri u to s kim ima posla.
Oko sebe je vidio niz misterioznih i nikad razrijesenih smrti (da ne kazem ubistava), pa ga je strah i da misli o tome da progovori, a kamoli progovori.
Na zalost to je nasa realnost. Sve ostalo su bla, bla, i rekla-kazala.
…zaboravio sam dodati da sve govorim i iz ličnog iskustva, i da nisu prazne priče to sto sam rekao. A znam dosta investitora iz inostranstva (naših ljudi) koji su probali da nesto naprave (investiraju) u svojoj “rodnoj grudi”, a da su neslavno zavrsili. Odnosno izgubili sve sto su investirali.
Njima ne pada više na pamet, ne samo da investiraju u zemlji svog prorijekla, nego da se u njih vrate, ni na godišnji odmor.