BANJALUKA, Vlada, gradovi, opštine i fondovi Republike Srpske trenutno samo komercijalnim bankama duguju 914 miliona KM, podaci su Centralne banke BiH do kojih je došao CAPITAL.ba.
Potraživanja komercijalnih banka od opština i Vlade u RS samo za mjesec dana porasli su za 31,5 miliona, odnosno sa 882,6 miliona KM koliko su iznosila u junu ove godine, na 914 miliona KM koliko su iznosila na kraju avgusta ove godine.
Svi nivoi vlasti u RS su 2008. godine bankama dugovali samo 185 miliona KM.
Da banke sve više kreditiraju entitete i gradove BiH pokazuje konstantan rast plasmana svim nivoima vlasti.
Bankarski krediti vladama RS i Federacije BiH od početka do avgusta 2013. godine porasli su sa 409 na 416 miliona KM.
Krediti vladama opština i gradova u BiH povećani su sa 308 (januar 2013.) na 320 miliona KM, a krediti fondovima socijalne sigurnosti sa 37 na 59 miliona KM.
Kredit nije problem sa 4,5 miliona žiranata
Kucanje na vrata banaka je sve češće, posebno kada se poredi sa na primjer 2008. godinom.
Vlade RS i Federacije su 2008. godine od banka uzeli ukupno 102 miliona KM kredita, a danas blizu 420 miliona KM.
Sve opštine u BiH su te godine imali 142 miliona KM kredita, a sada 320 miliona, fondovi socijalne siguranosti su 2008. godine bili zaduženi samo 13,6 miliona KM, ili nekoliko puta manje nego danas.
Za ekonomiste ovo je dokaz da je vlast od opštinskog do državnog nivoa postala bankama u BiH najbolji klijent. Sigurniji od građana, a posebno od privrede. Istovremeno, dok se vlast javno zauzima za privredu, a bankama poručuje da preduzeća treba što više kreditirati, zapravo toj istoj privredi domaća vlast je ozbiljna, nelojalna konkurencija.
Siniša Vukelić
16 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
u sibir s njima
Vrlo neobican zakljucak. Prvo banke moraju imati diversikovan portfolio tako da “vlasti” ne mogu biti nikakva konkurencija ni privredi niti gradjanstvu za dobijanje kredita. Drugo nije bas jasno na sta se odnose te obaveze navedeno ovde kao “krediti” i “zaduzenja” . Razni nivoi vlasti su izdavali i prodavali obveznice i trezorske zapise da bi finansirale obaveze i kojekakve investicione projekte a podizani su i krediti za iste svrhe.
Nakon citanja ovog teksta uopste nije jasno kakva je struktura toga duga i kakve su efekte , ako su ikakve, ta zaduzenja proizvela , a pogotovo nije jasno da li se obaveze redovne “servisiraju” te kakvi su tacno otplatni planovi?
Ukratko, jedan krajnje neinformativan i nedorecen, bez ikakvog zakljucka tekst.
Сасвим је јасно да су банкама најбољи и најсигурнији клијенти сви облици власти на свим нивоима,као и јавна предузећа.Појединац као физичко лице,фирма,неко предузеће или више њих лакше могу пропасти и створити губитак банци него градска или републичка власт која да би вратила кредит може пронаћи новац на разне начине(наравно преко леђа народа).Ионако се новац расипа и троши без икакве одговорности што и јесте већи проблем од самог задуживања у праве сврхе.
Vukeliću otkud sad da pišeš o ovakvom stanju a donedavno si o Balkan Investment banci pisao hvalospjeve pa sjeti se samo tvojih bombasticnih naslova EBRD kupuje ukio banku i niz drugih obmanjujućih pisanija . Vjerovatno ovog puta nisi dobio odgovarajuću naknadu kao što si imao od Navickasa kod tebe je bilo ono selo gori a baba se cešlja u prevodu banka propada a ti Siniša pišeš kako je ta baka dobra, super razvija poljoprivredu, otvara filijale itd itd. Nemojte dozvoliti da za rad nekakve naknade pišeš neistine nije profesionalno i svaka obmana nema duge noge.
Gospodine “Arvidas”,
Drago mi je sto pratite moj rad i sto citate ono sto objavimo.
Iako zaista ne vidim veze sa zaduzivanjima vlasti u RS i BIH sa konkretnim stanjem u Balkan Investment banci.
No, sve sto se moze se povezati, kad se hoce.
Svoje tekstove potpisujem svojim imenom i nikada se nisam krio iza nick-a.
Ali nema veze, odgovoricu, na sugestiju/komentar posjetioca koji drzeci pridike o hrabrosti i istini potpisuje kao “Arvidas Dodikos Navickas”.
Što se tice hvalospjeva na racun Balkan Investment Banke ne znam da li je ikada i jedne moja recenica u tom smislu objavljena na ovom portalu. Vjerujem da ste procitali neko saopstenje iz te Banke, pa ga zamijenili sa mojim autorskim tekstovima.
Sto se tice “bombasticnih naslova “EBRD kupuje UKIO banku””, to je tacno.
Ako se procita taj tekst, vrlo je jasno da je CAPITAL prvi i jedini u BiH, kada je direktor bio upravo Novickas, jos tada objavio da je u Litvanska Vlada uvela prinudnu upravu u UKIO banku. Zar to nije bio alarm, a ne hvalospjev?!
Ne postoje naknade gospodine, i to najbolje znaju oni koji me dobro poznaju, ali i mnogo više onih koje sam naljutio radeci ovaj posao.
Vi tako možete zaključiti, samo ako dolazite iz tog, za mene, polusvijeta, koji se služi tim načinom, koji ima slična iskustva u svom radu i poslovanju.
Nadam se da cete i dalje biti nas vjerni čitalac.
Hvala Vam sto ste odvojili svoje dragocjeno vrijeme da iznesete svoje mišljenje, za koje je CAPITAL bio i uvijek će biti otvoren, a kao dokaz je i Vaš komentar koji nismo blokirali ili obrisali, što vjerujemo niste očekivali od nekoga ko radi “za naknadu”.
S postovanjem,
Urednik CAPITAL.ba
Sinisa Vukelić
Gospodin Vukelić je vrlo dobar novinar i jedan od rijetkih koji se bavi istraživačkim novinarstvom.Jedan od rijetkih koji nije odustao,hvala mu što nam vraća nadu kad i sami odustanemo i pomislimo “gotovo je nema dalje”.CAPITAL je odličan portal koji nam nudi aktuelne poslovne informacije a što je najbitnije ne raspiruje mržnju .
Pojedine tekstove koje možemo pročitati na Capital.ba nećete naći nigdje drugo, ni u režimski ni u opoziciono “nastrojenim” medijima. Mnogima ne odgovara da izađe u javnost ono što se dešava oko nas, pa je kontrola medija za određene “krugove” toliko bitna stvar. Bez novinara poput Vukelića svi bi mi bili u svojevrsnom medijskom mraku… Javnost i transparentnost su preduslov odgovornosti, a time i kvalitetnijeg rada u svakoj oblasti.
Dosta je ovde plastičnih informacija! Nama ekonomistima ovi podaci ne znače ništa ako oni nisu upoređeni sa drugim parametrima, tek tada se može sagledati stvarno stanje na terenu.
I da, po ovim informacijama (ako sam ih dobro razumio), kada se uzmu u obzir, rezerve, banke su nam neformalno bankrotirale!
e, pa, vama ostalima ovo nije dovoljno informacija—meni, u neku ruku jeste, da zaključim ovo: zamislite kolike kamate plaćamo na ovolika zaduženja – mi, naravno, ko drugi plaća; drugo:dug je porastao što govori o lošoj psolovnj politici ( a sumnjam da je krajnji cash flow od ovakvih ulaganja pozitivan ), treće: jasno je (msm, bilo je i ranije) što ĆUTE kad su banke u pitanju i dozvoljavaju im svašta
@ Dado
Banke su nam odavno u vrlo losem stanju ( Otprilike svaki 8-mi kredit je ” los” i ima probleme u otplacivanju) sto prevedeno na jezik svakidasnjice znaci da kamate moraju biti uvecane kako bi banke uopste mogle da pokriju troskove tekuceg poslovanja.
Vezano za informacije u tekstu one su nedovoljne za bilo kakvo zakljucivanje. Nije cak receno ni da su ovi krediti koristeni za investicione projekte!
Takodjer ovo nije ukupni dug jer vlasti su se zaduzivale i kod inostranih kreditora .
@Antena
Veliko je pitanje da li ima ikakvog cash flow-a od bilo kakvih “ulaganja” gdje su se razni nivoi vlasti zaduzivali da bi pravili recimo lokalne puteve, mostove i sl. Cak je pitanje ima li ikakvih indirektnih koristi za privredu od takvih poduhvata.
Vezano za troskove ovih kredita pitanje je i kako su oni ugovarani. Jasno je da ce sav taj novac da se izbije iz dzepova gradjana koji nisu cak ni obavjesteni o bilo kakvim detaljima vezanim za ove kredite.
Ma kako nismo obaviješteni? To je onaj dio sa skupštine ili presice kad kažu: “sredstva će biti obezbijeđena kreditnim zaduženjem”
@ Antena
Hm, interesantno stalno to govore 🙂 Zapravo se nikada ni ne zna kakvi su efekti tih “investicija” . U stvarnosti , drzava se zaduzuje kod medjunarodnih kreditora da bi budzetski korisnici na vrijeme mogli primati plate i da bi nakon izgradnje koridora Vc Madjari mogli brze stici do ploca a za sta tacno RS duguje bankama KM 914 miliona to nije pojasnjeno, Kao sto nije pojasnjeno ni koji su uslovi otplate tih kredita i kada prispjevaju rate glavnice.
Prije nekoliko dana slušam jednog od najboljih srpskih ekonomista prof. dr Slobodana Komazeca, pričao je nešto o bankama i rekao je da su banke u Srbiji bankrotirale samo što to niko ne smije da kaže javno! Ne bi me čudilo da su i naše ovde u istom sosu!
@ Dado
Pa naravno da su u istom “sosu”, zaduzivanjem su finansirale “sirenje operacija” i stvorile ogroman broj losih kredita. Plus nase banke su, u organizacionom i u smislu korporativnog upravljanja, kao granapi i pekare s coska. Jedini ionicari su cesto povezana pravna lica ciji je vlasnik “centrala” u inostranstvu, tako da nema nikakvog “pritiska dionicara” . Vezano za “propadanje” kod nas ne postoje neki jasni propisi osim visine kapitala tako da teoretski banke mogu stvoriti portfolio i od 70% losih kredita, “nabiti” kamatnu stopu na plasirane kredite 45% , otpustiti 90% zaposlenih i biti u igri sve dok gubitci ne “pojedu” kapital i on spadne ispod KM 15 miliona.