BANJALUKA, Poreski obveznici u Republici Srpskoj duguju 113 miliona KM samo po osnovu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje. Dug za zdravstveno osiguranje, sa stanjem na 02. novembar ove godine, premašio je 68 miliona KM, zvanični su podaci Poreske uprave RS.
Ukupna dospjela dugovanja poreskih obveznika prema fondovima penzijskog-invalidskog i zdravstvenog osiguranja iznose 181.319.428 KM.
U Fondu PIO priznaju da je ovo dokaz koliko im je otežana podjela penzija. Direktor Fonda Zoran Mastilo kaže da su im ova sredstva prijeko potrebna i kada bi naplatili barem 50% ne bi imali deficita u Fondu, niti bi morali posezati za kratkoročnim kreditima za isplatu penzija. Apeluje Mastilo na Poresku upravu RS, koja je nadležna za naplatu doprinosa, da oštrije krenu u naplatu doprinosa. U Poreskoj upravi kažu da je sadašnji stepen naplate maksimalno što se može izvući iz krizom opterećene privrede. „Možda naplaćen iznos doprinosa nije dovoljan Fondu PIO za isplatu penzija, ali naplata je na prošlogodišnjem nivou. U vrijeme krize ovo je maksimum koji se može izvući iz privrede na osnovu postojećeg zakona. Naime, zakon je predvidio da se doprinosi plaćaju nakon isplate plate i Poreskoj upravi je zbog toga teško utvrtiti kada je nastala ta obaveza i da li je plaćeno sve“, kaže Velimir Kukobat pomoćnik direktora za upravljanje dugom Poreske uprave RS.
.
Poreski obveznici RS duguju 300 miliona
Za poreze i ostale doprinose obveznici Republici Srpskoj ukupno duguju oko 300 miliona maraka, kažu u Poreskoj upravi. Privrednici zamjeraju Poreskoj upravi da “bježi” od pokretanja stečaja, dozvoljavajući da se nagomilaju milionske obaveze.
U Poreskoj upravi su saglasni da je potrebno pokretati stečaj, ali podsjećaju da i drugi imaju to pravo od radnika do poslovnih partnera i banaka. „Slažem se da bi se pokretanjem stečaja na vrijeme zaštitila potraživanja države. Poreska uprava sada pokreće dovoljno stečajeva. Međutim, stečajni postupci su skupi, a PU nema dovoljno sredstva da bi pokrenula stečajeve u svim slučajevima gdje su neizmirene obaveza. Zato ne idemo bukvalno da sva potraživanja naplatimo na taj način, iako nam sada zakon omogućava da to uradimo gdje su potraživanja nenaplativa više od 60 dana“, kaže Kukobat.
Loša firma ne duguje samo državi. Ona ne isplaćuje plate, ali ni obaveze partnerima koji na kraju zbog toga, takođe završe u stečaju. Država toleriše milionska potraživanja, koja često i nekoliko puta premašuje vrijednost imovine poreskog obveznica. Nerealno i bez kriterija odobravanja reprograma omogućava ovakvo stanje. “Reprogrami se često odobravaju iako preduzeće ne može da izmiruje ni tekuće obaveze, što je osnovni uslov za reprogram. Takođe, često se odobravaju reprogrami iako firma nije ispunila uslove iz prethodnog sporazuma o reprogramu”, ovo su neki od zaključaka Glavne službe za reviziju javnog sektora RS tokom revizije Poreske uprave RS.
Komentariši