BANJALUKA, Iako su nesreće u bh. rudnicima rijetke, bezbjednost rudara mora što prije da bude poboljšana, jer značajan broj rudara radi na dotrajalim sredstvima za rad i sa malo kvalitetne opreme, stav je sindikalnih organizacija.
Osvrćući se na sve učestalije rudarske nevolje u svijetu, poput dvomjesečne agonije rudara iz Čilea, sindikalci upozoravaju nadležne da za posao rudara biraju samo one koji su svjesni činjenice da je riječ o vrlo opasnom zanimanju. Zbog toga, kako kažu u sindikatima, bezbjednosne mjere u pojedinim bh. rudnicima treba upotpuniti.
Fikret Berbić, predsjednik Sindikata radnika rudnika uglja BiH, kaže da je bezbjednost rudara na radu u BiH dosta veća nego u zemljama u kojim se često događaju nesreće. Ipak, on naglašava da stanje može biti popravljeno.
“Kod nas, kao na primjer u Kini, nema nesreća, ali ima povreda na radu. Dakle, mora biti povećana bezbjednost na radnom mjestu”, pojašnjava Berbić.
Prisjećajući se više rudarskih nesreća koje su se u posljednjih nekoliko dana dogodile u Kini, te na uspješnu akciju spasavanja rudara u Čileu, Berbić navodi da su geološki uslovi bh. rudnika povoljniji nego u tim zemljama, tako da u BiH nema opasnosti od takvih nemilih događaja.
Tane Peulić, predsjednik Sindikata metalske industrije i rudarstva RS, navodi da su u RS zastupljeni rudnici s površinskih kopova, te dodaje da je u njima manja opasnost nego u jamskim kopovima.
“To znači da nema velike opasnosti od obrušavanja, ali za rudare u RS mora biti kvalitetnija zaštita na radu. U pojedinim kamenolomima mnogo opreme je u havarisanom stanju. Rudari moraju imati ispravna sredstva za rad, te adekvatnu zaštitnu opremu, poput šljemova, zaštitnih cipela, te odijela”, kazao je Peulić.
U upravama bh. rudnika, takođe, tvrde da im je u interesu da radnici budu zaštićeni, i dodaju da u te svrhe ulažu značajna sredstva.
“Naravno da nam je prioritet da su zaposleni bezbjedni na radnom mjestu, tako da oni imaju svu neophodnu opremu. E sad, vjerovatno to nije oprema onakva kakva se koristi u razvijenim zemljana, ali ipak zadovoljava naše standarde”, poručili su iz jednog tuzlanskog rudnika.
U Ministarstvu industrije, energetrike i rudarstva RS ocjenjuju da je rudarski sektor u RS bezbjedan, te dodaju da se poštuju bezbjednosni propisi.
“Ukoliko do nekog propusta ipak dođe, on nakon inspektorskih intervencija bude otklonjen”, kažu u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS.
Rudari uskoro ponovo na poslu
Više od 300 zeničkih rudara u narednom periodu trebalo bi da bude vraćeno na posao, nakon što u funkciju budu pušteni jama Stranjani i pogon Raspotočje.
Time će nevoljama ovih rudara, koje su počele u martu prošle godine tragedijom u jami Stranjani, a nastavljene požarom u maju ove godine u pogonu Raspotočje, doći kraj. Ova dva pogona, iz kojih se zajedno mjesečno eksploatiše oko 18.000 tona uglja, u funkciji će biti najkasnije do kraja januara 2011. godine.
“Proizvodnja u Stranjanima trebalo bi da počne krajem januara 2011. godine, te bi od februara trebalo mjesečno da dostiže oko 6.000 tona uglja”, kaže Esad Čivić, vršilac dužnosti direktora RMU Zenica.
Dodao je da ovo preduzeće trenutno broji 1.370 uposlenih i obećao da će biti dodatno zaposleno još oko stotinu kopača. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.