BEOGRAD, Poslovi u sektoru energetike najisplativiji su u Srbiji, bar sudeći po statistici. Zaposleni u preduzećima koja se bave naftom, gasom, rudarstvom i strujom primali su prošlog mjeseca, u prosjeku, gotovo 1.000 evra. Ovako je prosjek zarada u energetici prestigao sektore koji su dugo držali vrh liste – bankarstvo, finansije i duvansku industriju.
Procjene Međunarodnog monetarnog fonda pokazuju da je za posljednje dvije „krizne“ godine u Srbiji bez posla ostalo najmanje 440.000 ljudi. Najviše radnih mjesta – 69.000 – nestalo je u agrarnom sektoru, dok sa 2.000 zaposlenih više, energetika bilježi najveći rast.
Sa povećanjem broja zaposlenih u ovom sektoru, analize pokazuju i da su poslovi u vezi sa naftom i gasom veoma isplativi. Jer, prosječna zarada prošlog mjeseca iznosila je više od 99.000 dinara. Analitičari smatraju da se ulaganja u energetiku očigledno veoma isplate.
– Ovo je ključan sektor za svaku privredu, a pogotovo našu – kaže Ljubinko Savić, savjetnik u Udruženju za energetiku Privredne komore Srbije. – Jer, sada su svi veliki razvojni projekti u vezi sa energetikom. Ne čudi što su ovdje visoke plate, već što ostatak privrede ima niska primanja.
Plate od 97.431 dinar isplaćene su zaposlenima u uslužnim djelatnostima u rudarstvu, dok treće mjesto najplaćenijih drže proizvođači energenata, koksa i derivata nafte sa 93.208 dinara. Ali, energetičari pričaju da su ovaj prosjek povećale, uglavnom, zarade menadžera i direktora u sektoru. Plate inženjera nisu se mijenjale, ali više nije ni tajna da pojedini rukovodioci u, na primjer, naftnom sektoru mjesečno prime i nekoliko desetina hiljada evra. Ovi iznosi vezani su za strane valute, pa se sa slabim kursom dinara plate povećavaju.
Investicije
Prema riječima Ljubinka Savića, „Elektroprivreda Srbije“ u ovom i prethodnom periodu razvija termo i hidroelektrane uz pomoć međunarodnih kredita i donacija, modernizuje kopove, najprije u Kolubari i Kostolcu.
– „Gaspromnjeft“ ima obavezu da uloži oko 500 miliona evra u poboljšanje performansi Rafinerije u Pančevu – kaže Savić. – Ove godine, počeće ugradnja opreme čija se nabavka dugo čeka. To će pokrenuti i domaća preduzeća, koja će raditi u ovim postrojenjima. A NIS takođe dosta ulaže u istraživanja nafte i gasa. Novosti
Komentariši