SANSKI MOST, Kompanija “Lager” iz Posušja potražuje od Rudnika mrkog uglja Kamengrad iz Sanskog Mosta oko 8,6 miliona maraka za iskop i odvoz jalovine i uglja, te je Opštinskom sudu u Bihaću predložila pokretanje stečajnog postupka kako bi ova potraživanja bila naplaćena.
Inače, pomenuta kompanija je vodeći dobavljač i distributer radnih i transportnih mašina u BiH.
Prema riječima predstavnika ove firme Milenka Čolaka, Uprava RMU Kamengrad u protekloj godini nije platila obaveze u vezi sa pomenutim poslovima, iako se na to obavezala ugovorom.
“Pokušali smo naplatiti dugove putem mjenica, ali na računu RMU Kamengrad bio je simboličan iznos novca. Zbog toga smo primorani predložiti pokretanje stečajnog postupka kako bismo naplatili potraživanja kroz prodaju imovine rudnika”, rekao je Čolak.
On je istakao kako su o svemu upoznali sve relevantne institucije, te da su značajno oštećeni jer su na ime neisplaćenih potraživanja platili cjelokupan PDV.
Direktor RMU Kamengrad Marinko Atlija ne spori dugovanja, ali ističe kako je potraživani iznos nerealan i proizvoljan.
“Oni pokušavaju na blef da uzmu pare. Pokušali su prisilnom naplatom, pa ih je sud odbio, sad pokušavaju stečajnim postupkom, ali im ni to neće proći. Potraživanja od osam miliona maraka nemaju pokriće ni u čemu, zbog čega smo angažirali vještake kako bismo utvrdili pravo stanje”, istakao je Atlija.
On je dodao kako je u stvari “Lager” izigrao ugovor, jer su se, prema njegovim riječima, predstavnici ove firme obavezali na ulaganja i dokapitalizaciju rudnika u iznosu od četiri miliona maraka.
Načelnik opštine Sanski Most Mustafa Avdagić, ističe kako RMU Kamengrad duguje oštćini 1,3 miliona maraka na ime neisplaćenih koncesija. On je dodao kako opština posjeduje sudsku presudu kojom se nalaže isplata dugovanja za koncesije, ali da bi lokalne vlasti u sadašnjoj situaciji prihvatile i akicije rudnika kao sredstvo naplate.
“Sigurno je da u ovom trenutku više ne vjerujemo poslovnim partnerima koji su sada u svađi, a obećavali su velike investicije, pa čak i mogućnost izgradnje termoelektrane”, rekao je Avdagić.
Zanimljivo je da je ovaj rudnik jedini u FBiH prije desetak godina privatizovan kroz javni upis akcija, što se pokazalo kao katastrofalan potez, s obzirom na to da su se vlasnici i eksploatatori u tom periodu bavili raznim vidovima mešetarenja bez ikakve koristi za lokalnu zajednicu.
Ranijim ispitivanjima rezerve u kamengradskom bazenu procijenjene su na oko 420 miliona tona mrkog uglja. Nezavisne
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
poštovanje
pozdrav iz Posušija
imam ja šta reć puno toga o LAGERU
s njima sam u sporu više od 3god,
to su profesonalni prevarant
skrećen vam pažnju i ako vam što treba i dokazivat i obrazložit ko je lager samo se javite
pozdrav nedaj te svoje