ŠABAC,MEDVEĐA, Koncern “Farmakom MB”, sa sjedištem u Šapcu, najavio je da će 8. aprila zvanično biti otvoren obnovljeni rudnik olovno – cinkane rude “Lece” u Medveđi.
U obnovu tog rudnika do sada je uloženo oko sedam miliona evra i u njemu će, etapno, biti zaposleno 300 rudara. Tokom posljednje dvije decenije, otkada se ne kopa ruda u rudniku “Lece”, iz tog rudarskog mjesta, u kojem su rudu kopali još stari Rimljani, iselilo se oko 3.000 stanovnika, jer je više od 80 odsto porodica bilo ekonomski zavisno od rudokopa.
Proteklih desetak godina osam rudara je samovoljno , jedino uz pomoć opštine Medveđa na čijoj se teritoriji i nalazil “Leće”, održavalo zapušteni rudnik.
Svakog drugog dana su ti rudari silazili u jame i ispumpavali vodu za neredovnu platu od 8000 dinara mjesečno i zahvaljujući njima rudnik je preživio i privatizovan je 2000 godine od strane Koncerna “Farmakom MB”.
Krug rudnika je sada potpuno obnovljen. Instalirana je nova rudnička oprema, a umjesto starih kipera nabavljena je lokomotiva na akumulator za šinski prevoz, a takođe su kupljeni i moderni liftovi .
U pogonu “Flotacija” uvezena je oprema iz inostranstva, umjesto ranije dotrajale i zastarjele, a obavljena je i rekonstruikcija žičare, izvoznog stroja, drobilice i ostalih vitalnih dijelova u proizvodnim pogonima rudnika.
Sirova ruda iz rudnika se, inače, prerađuje u olovno-cinkani koncentrat koji je sada veoma tražen na svjetskom tržištu obojenih metala.
Stručnjaci procjenjuju da se rudno bogatsvo na području rudnika “Lece”, ispod planine Rasovače, može koristiti još 120 godina.
Vlasnik šabačkog “Farmakoma” Miroslav Bogićević izjavio je ranije u Medveđi da se iz rudnika Lece neće izvoziti koncentrat, već će sva ruda biti prerađivana u Srbiji.
“Olovo će se, na primer, prerađivati u topionici u Zaječaru, a cink u obojenoj metalurgiji ‘Zorka’ iz Šapca”, rekao je Bogićević, uz napomenu da će iz Srbije izlaziti samo finanlni proizvodi.
Rudnik “Lece” biće, ustvari, sirovinska osnova za ostale pogone “Farmakoma” u Srbiji, naglasio je Bogićević.
On je ukazao i da se na početak rada rudnika čekalo dvije godine zbog toga što su se banke “bojale da bi zbog ulaganja u rudnik trpele druge kompanije koncerna”.
Planirano je da se u rudniku “Lece” godišnje proizvodi 230.000 tona rude. Tanjug