TREBINJE, Rukovodstvo i Upravni odbor Tekstilnog preduzeća “Novoteks” Trebinje smatraju da stečaj nije rješenje za ovo preduzeće kako je to nedavno u Trebinju izjavio predsjednik RS Milorad Dodik, te da je to za oko 800 zaposlenih radnika najgora varijanta.
“Konvertovanje duga u akcije, zatim davanje tih akcija u vidu kredita radnicima koji bi ostali u preduzeću i postali većinski vlasnici, pa onda na samoupravni način birali rukovodstvo koje im odgovara, apsolutna je nepoznanica i u teoriji i u praksi, bar na ovim prostorima”, navodi se u saopštenju rukovodstva ovog preduzeća.
U saopštenju se dodaje da je, s obzirom da bi se u ovoj varijanti prekinule sve započete aktivnosti na tržištu, a imajući u vidu da procedura ponuđenog restruktuiranja preduzeća zahtijeva puno vremena, sasvim sigurno da nakon toga “Novoteks” može ići samo u likvidaciju.
Upravni odbor i rukovodstvo “Novoteksa” navode da žali što se premijer u Trebinju nije informisao od direktora ili nekog od članova rukovodstva Upravnog i Nadzornog odbora, već od “ljudi koji dugo vremena aktivno podržavaju neformalnu grupicu koja nelegalno ruši preduzeće, s ciljem promjene vlasničke strukture što je konačno i nedvosmisleno rečeno”.
U saopštenju iz “Novoteksa” se ističe da je u rekordno kratkom roku i u krajnje nepovoljnom vremenu za ugovaranje poslova za tekuću sezonu, uspostavljen kontakt sa desetak potencijalnih kupaca iz Italije, Njemačke, Hrvatske i BiH, koji su izrazili spremnost za poslove sa “Novoteksom”.
“Neki od ovih kupaca su, u ovom kratkom periodu, već posjetili `Novoteks`, a dogovoreni su konkretni poslovi tako da bi već od početka avgusta oko 350 radnika moglo početi da radi, a u septembru znatno više, što zavisi od ambijenta koji će se ovdje stvoriti”, navodi se u saopštenju.
Upravni odbor je zatražio odgovor od Vlade RS da li treba nastaviti sa započetim, veoma uspješnim aktivnostima na obezbjeđenju poslova ili prekinuti sa svim poslovima, jer će se pokrenuti stečaj.
Zbog nemogućnosti da nađu izlaz iz krize u koje je preduzeće dospjelo, kao ni “zajednički jezik” sa radnicama i Sindikatom preduzeća, ranije rukovodstvo i Upravni odbor podnijeli su ostavke prije dva mjeseca nakon čega je na mjesto novog direktora imenovan Nikola Rakić.
Oko 800 radnica “Novoteksa” već mjesecima ne radi, jer nema posla, a dva najveća kupca “Ceres” i “Braks” iz Njemačke početkom godine, nakon obustave rada u ovom tekstilnom preduzeću, raskinuli su saradnju sa tim, nekada najvećim tektilnim preduzećem u RS, koga su u međuvremenu napustili i manji kupci, pa su i mašine stale sa radom.
Nezadovoljne svojim statusom, kao i zbog neisplaćenih plata, radnice “Novoteksa” početkom juna počele su svakodnevno, više dana, da se okupljaju ispred Upravne zgrade preduzeća, tražeći da im se isplati zarađeno i da im se obezbijedio posao kako bi počele da rade.
Premijer RS Milorad Dodik je tokom posjete Trebinju, u petak, 23. jula, komentarišući situaciju u tekstilnom preduzeću “Novoteks”, rekao da se radi o privatnom preduzeću koji ima snažan socijalno-ekonomski značaj za ovu zajednicu, te da je jedini izlaz stečaj.
“Vlada RS je ranije nudila da obaveze koje je to preduzeće imalo prema nama u pogledu poreza konvertujemo u akcije, što su vlasnici odbili, tako da jedini izlaz vidimo u stečaju i spremni smo da u dogovoru sa radnicima uđemo u otkup tog preduzeća a sa isključivom namjerom da akcije na kredit damo radnicima”, rekao je Dodik.
Prema njegovim riječima, ukoliko to radnici hoće, Vlada RS spremna je da se uđe u stečaj i da se ta firma očisti i od prethodnih vlasnika koji nisu pokazali sposobnost da upravljaju i od obaveza koje su enormne i prema državi i prema bankama.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Cuj rukovodstvo i UO nisu za stecaj… Pa nadjite onda pare genijalci!!!! Treba drzava da vas spasava parama poreskih obveznika, a zaposleni i rukovodsvo i dalje da leze i trose te pare ??!!!