BUKUREŠT, Rumunska ekonomija bi tehnički mogla da izađe iz recesije u trećem kvartalu ove godine, ali bi u četvrtom mogla ponovo da oslabi.
Rumunija je u drugom tromjesečju ostvarila ekonomski rast od 0,3 odsto, što je prvi rast za tri kvartala.
Predsjednik Nacionalnog instituta za statistiku (INS) Vergil Vojneagu kaže da je ciklični fenomen kvartalnog povećanja stope rasta rumunske ekonomije izuzetno značajan.
Procjenjuje se da će rumunska ekonomija ove godine oslabiti više od jedan odsto, poslije potonuća od 7,1 odsto u 2009.
Istovremeno, lider rumunskog Nacionalnog udruženja radnika u javnom sektoru, koje ima 34.000 članova, Sebastijan Opresku je najavio da će više od 30.000 zaposlenih u državnim institucijama stupiti u štrajk 27. septembra u znak protesta zbog smanjenja plata.
“Ako radnici u državnoj administraciji ne dobiju pravnu zaštitu, a zarade ne budu vraćene na prethodni nivo od 1. oktobra, nećemo odustati od generalnog štrajka”, izjavio je Opresku.
On tvrdi da 60 odsto zaposlenih u tom sektoru sada prima platu od 600 do 1.000 leja (1 evro – 4,2 leja) što je nedopustivo malo. Sindikat je odlučan, tvrdi on, da istraje i štrajkovaće sve dok zaposleni ne dobiju povraćaj tih para.
Premijer Rumunije Emil Bok je u julu skresao plate u javnom sektoru za 25 odsto kako bi ispunio zahtjeve za dobijanje zajma od 20 milijardi evra (25 milijardi dolara) od Međunarodnog monetarnog fonda, Svjetske banke i Evropske unije.
Lider drugog sindikata zaposlenih u javnom sektoru, koji predstavlja 70.000 zaposlenih, izjavio je, međutim, da je taj štrajk nelegalan i da, čak i ako se održi, neće dovesti do prekida rada u poreskim i finansijskim institucijama.
Još jedan znak nezadovoljstva u recesijom pogođenoj Rumuniji je upozorenje ostalih radničkih sindikata da će hiljade radnika izaći 22. septembra na ulice Bukurešta, protestujući protiv vladinih mjera. Tanjug