BUKUREŠT, Predstavnik Rumunije u Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) Mihaj Tanasesku ocijenio je danas da će rumunska ekonomija 2012. godine zabilježiti rast do šest odsto ukoliko se dosljedno sprovode i nastave reforme.
Prošle, 2009. godine krize, Rumunija je zabeilježia ekonomski pad od sedam odsto.
Na ekonomskom seminaru u Bukureštu, Tanasesku je rekao da je optimista i da samo od “Rumuna zavisi kako će nadoknaditi to što se izgubilo prethodne godine i kojom će brzinom postići ekonomski razvoj”, prenosi agencija Mediafaks.
Ekonomski rast ove godine može da dostigne od 1,3 do 1,5 odsto, a taj rast će se ubrzati 2011. godine, dok 2012. može dostići pet do šest odsto koliki je i realni potencijal Rumunije, ocijenio je Tanasesku.
Naveo je da Rumunija više neće zabilježiti tako veliki ekonomski rast kao do 2009. godine, međutim, on treba da bude održiv.
“Lekcija koju treba da naučimo iz krize je da budemo disciplinovani, da očuvamo svaki uspjeh, da ga ne pretvorimo u prah i utrošimo na stvari koje nemaju veze sa tržišnom ekonomijom”, rekao je rumunski finansista.
Naglasio je da ima signala oporavka posebno u dijelu izvoza i industijske proizvodnje, uglavnom proizvodnje čelika, ali postoje i rizici u vezi sa disciplinom i brzinom sprovođenja reformi.
Mihaj Tanasesku je bio ministar finansija u vladi Adrijana Nastasea od 2000. do 2004. godine, kada je Rumunija postigla značajan ekonomski rast.
MMF i Evropska komisija su u srijedu okončali misiju u vezi sa kreditnim stend-baj aražmanom na dvije godine, a zaključak je bio da je Bukurešt postigao uspjehe u prevazilaženju krize. Od Rumunije sa traži da nastavi reforme i da donese nove zakone o penzijskom sistemu, o jedinstvenom sistemu plata i o finansijskoj odgovornosti.
Sada deblokirane tranše zajma bile su blokirane krajem prošle godine jer od 13. oktobra do kraja decembra Rumunija nije imala vladu, pa finansijske institucije nisu imale sa kim da pregovaraju.
Rumunija će u februaru dobiti 2,3 milijarde evra od MMF-a, a u martu milijardu evra od Evropske komisije.
Cjelokupni zajam Rumunije na dvije godine od MMF-a, Evropske unije i Svjetske banke je gotovo 20 milijardi evra.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.