BUKUREŠT, Ustavni sud Rumunije je do 6. oktobra odložio odluku o ustavnosti spornog zakona o penzijama – zbog njegove složenosti.
Sud je trebalo da odluči o ustavnosti Zakonu o penzijskom sistemu, koji je preko potreban i Vladi jer je to dio obaveze prema Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).
Taj zakon osporavaju penzioneri, sindikati i opozicija zbog smanjenja koeficijenta prema kojem se obračunavaju penzije u odnosu na plate sa 45 na 39,9 odsto, i zbog ravnopravnog penzionisanja muškaraca i žena tek u 65. godini života.
Deficit u penzijskom fondu je 2009. godine bio 1,5 milijarde evra, ove godine je 1,7 milijarde evra, a u narednoj godini može dostići i četiri milijarde.
Deficit se objašnjava i time što je u Rumuniji zaposleno 4,2 miliona ljudi, a penzionera je 4,7 miliona. Po podacima iz juna, od toga je 900.000 penzionisano prevremeno – zbog bolesti, a pun staž doprinosa fondu za penzije ima samo 1,85 miliona – manje od 40 odsto ukupnog broja penzionera.
Rumunija je zadužena i nastaviće da se zadužuje za plaćanje penzija i budžetskog deficita, te je nemoguće plaćati penzije koje bi predstavljale 45 odsto prosječne bruto-plate, kako se to zahtjeva, već je u zakonu predloženo smanjenje penzija na 39,9 odsto prosječne bruto-plate.
Stručnjaci smatraju da Vlada Emila Boka sada jedino može da iz velikih zajmova što više finansira privredu i izgradnju infrastrukture da bi se popravili opšte ekonomsko stanje i stanje državne kase, a time i penzije.
Uz to, Vlada bi trebalo da podstiče građane da se osiguraju u privatnim penzijskim fondovima da bi povećali svoje penzije, i da istovremeno zaustavi prevremeno penzionisanje, ukazuju stručnjaci.
Za sada se ništa od toga ne preduzima, a većina građana je na rubu siromaštva pošto su od 1. jula kada su primjenjene mjere štednje, plate u javnom sektoru smanjene za 25 odsto, a PDV povećan sa 19 na 24 odsto što je posebno pogodilo najsiromašnije.Beta