BUKUREŠT, Jestivo ulje rumunske proizvodnje u rumunskim prodavnicama košta najmanje šest leja, ili 1,69 evra po litru, dok se u većini drugih članica Evropske unije isti proizvod prodaje po 1,2 evra.
Usljed pomanjkanja sirovina, rasta cijena goriva i prodajne politike velikih trgovinskih lanaca, cijena jestivog ulja u Rumuniji neprekidno raste – u posljednjih godinu dana je povećana 80 odsto, a samo u aprilu 10 odsto, što predstavlja najveći rast cijena za neki osnovni prehrambeni proizvod, prenosi agencija Rompres.
Rumunske uljare se zatvaraju jedna za drugom kako bi se oslobodio prostor za poslove s nekretninama koji su u ekspanziji. Tako je internacionalna kompanija “Bunge”, većinski akcionar uljare “Unirea” na sjeveroistoku zemlje, već otpočela proces smanjenja radnih mjesta.
“Bunge”, poput drugih velikih kompanija, kupuje sve što može kako bi u tome osujetila druge investitore. Po kupovini fabrika, “Bunge” ih zatvara, kao što je bio slučaj s uljarama “Muntenia Sud” i “Interoil Oradea” i sada s “Unireom”.
Minimum investicija koje su ti investitori uložili u Rumuniju već se isplatio i sada oni počinju da ostvaruju profit prodajom zemljišta, objasnio je predsjednik rumunske Federacije sindikata prehrambene industrije Dragos Frumosu.
Od 20 uljara, koliko je postojalo 1989, sada radi samo pet . U posljednjih godinu i po dana zatvoreno je 10 do 12 uljara, a zatvaranjima su ukupni proizvodni kapaciteti smanjeni sa 400.000 tona godišnje prije 10 do 15 godina, na sadašnjih oko 180.000 tona.
Rumunija spada među najveće potrošače jestivog ulja u Evropi, s prosječnom potrošnjom od 11 litara godišnje po stanovniku.
Procjenjuje se da je rumunsko tržište jestivog ulja prošle godine vrijedilo oko 200 miliona evra. Najveći udio na tržištu, od 84,1 odsto, ima suncokretovo ulje.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši