BANJALUKA, BROD, Rafinerija nafte će 27. septembra svečano u rad pustiti rekonstruisanu novu liniju za preradu nafte, čime će se povećati obim prerade sa 1,2 na tri miliona tona godišnje, rečeno je “Nezavisnim” u “Optima grupi” u čijem sastavu je brodska Rafinerija.
Kako kaže Radomir Vidaković, načelnik Odjeljenja za marketing “Optima Grupe”, pored povećanja obima proizvodnje, puštanjem u rad sekcija 31, 32 i 37 značajno će se podići i kvalitet benzina i tečnog naftnog gasa koji će od sada zadovoljavati evropske standarde.
On je podsjetio da brodski dizel Euro 5 već zadovoljava najviše evropske standarde, te se kao takav prodaje i na najzahtjevnijem tržištu EU.
“Novo postrojenje, koje se zove blok razdvajanja reformata, obezbijediće smanjenje štetnih komponenti benzena u benzinu do prihvatljivih normi”, precizira Vidaković, dodajući da će se izgradnjom čvora za pakovanje sumpora povećati asortiman proizvoda Rafinerije namijenjenih hemijskoj industriji.
U Rafineriji najavljuju da će se već tokom naredne godine proizvesti oko 290.000 tona benzina, što je dovoljno da se napuni više od 7,5 miliona automobila, napominjući pritom da će prema planu Rafinerija raditi sa polovinom projektovane snage.
On podsjeća da su investicije u obnavljanju proizvodnih kapaciteta, tačnije sekcije 31, 32, 34, 36 i 37, iznosile oko osam miliona evra, a investicije za izgradnju novih postrojenja oko 10 miliona evra.
“Drugom fazom rekonstrukcije Rafinerije predviđena je i izgradnja novog postrojenja izomerizacije, za koje u Brodu objašnjavaju da će se pored lakih frakcija nafte obezbijediti i dobijanje benzina u skladu sa Euro 5 standardom”, navodi Vidaković.
On kaže da se tim postupkom u benzinima neće smanjiti samo količina benzena, već i sadržaj aromatičnih ugljovodonika, a pritom se neće narušavati vrijednost oktanskog broja benzina.
Potvrdu da se radi o izuzetno značajnom projektu, Vidaković ilustruje podatkom da će svečanom puštanju u rad novih postrojenja prisustvovati najviši predstavnici svih nivoa vlasti u BiH, a svoj dolazak najavio je i Sergej Šmatko, ministar energetike Ruske Federacije.
Dušan Bogdanović, stručnjak za naftno tržište, kaže da će puštanje nove linije Rafinerije nafte u pogon biti značajna vijest ne samo za BiH, već i za cijeli region.
Prema njegovim riječima, pokretanje ovog kapaciteta od vitalnog je značaja za privredu RS i to će dovesti do toga da će gorivo iz Broda morati da potraži nova tržišta van BiH.
“Ako se uzme u obzir da proizvodi iz Rafinerije nafte posjeduju evropske standarde, te da Rafinerija radi u zoni CEFTA, može se očekivati da će gorivo iz Broda biti prodavano širom regiona”, smatra Bogdanović.
On je kazao da iako Rafinerija kao jedan kolektiv ne može biti nosilac razvoja cjelokupne privrede, ipak može predstavljati dobro jezgro koje upošljava i koje će tek uposliti veliki broj preduzeća.
Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista SWOT, kaže da je ohrabrujuće što se u Rafineriju nafte kontinuirano ulaže, što je na kraju i dovelo do podizanja kapaciteta i kvaliteta derivata.
“Očekujem da su ruski investitori obezbijedili i tržišta na kojima će plasirati proizvode, pošto proizvodni kapaciteti značajno nadmašuju potrebe domaćeg tržišta”, navodi Grabovac. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.