BEOGRAD, Ruski kupci vrlo su zainteresovani za kupovinu “Telekoma Srbija”, zbog čega na tenderu učestvuju, praktično, sa čak tri ponuđača. Sagovornik “Novosti”, učesnik u postupku privatizacije srpskog nacionalnog operatera, napominje da će sve tri kompanije dati, sasvim izvjesno, različite ponude kako bi na na taj način pokušali da “Telekom Srbija” dobiju što jeftinije.
Dokumentaciju za učešće na tenderu za prodaju 51 odsto akcija “Telekoma Srbija” otkupilo je sedam kompanija – “Dojče telekom”, “Frans telekom”, “Telekom Austrija” i “Amerika movil”, “Veder investments” (vlasnik “Oraskom telekoma” i “Vinda”), turski “Turksel” i ruski “Vimplkom”.
– Od oktobra ove godine kompanije “Vimplkom” i “Veder investments” udružile su se u jednu grupu, čime je “Vimplkom” stekao pravo na 51,7 odsto akcija “Oraskom telekoma”. U transakciji koja je podrazumjevala i emisiju akcija, dioničari “Vedera” dobili su 20 odsto ekonomskog udjela u “Vimplkom grupi”. Takođe, kompanija “Altimo” iz Rusije, jedan je od vlasnika upravo “Vimplkoma”, kao i turskog “Turksela”. Sa tri ponuđača Rusi bi mogli da daju tri različite ponude i da kalkulišu kako da za “Telekom” plate manje – objašnjava sagovornik “Novosti”.
Vlasnik dvije od tri ruske kompanije je Mihail Fridman, treći najbogatiji Rus. On će sa dvije potencijalne ponude, preko operatera “Turksel” i “Vimplkom”, pokušati da se domogne “Telekoma Srbija”. Bez obzira na to što Rusi priželjkuju što nižu cijenu, analitičari smatraju da će upravo Fridman dići vrijednost, koja će vjerovatno preći minimalnu sumu koja se najčešće pominje – 1,4 milijarde evra. Stručnjaci tvrde da je poslije ulaska Fridmana i Meksikanca Karlosa Slima (najbogatijeg na svijetu) “u ring”, sada moguće dobiti i više od dvije milijarde.
Kompanije imaju rok da do 21. februara dostave obavezujuću ponudu. Ako ponuda bude više, krajem februara biće organizovana aukcija pred TV kamerama, a kupac većinskog paketa akcija “Telekoma” biće kompanija koja ponudi najvišu cijenu.
U slučaju da stigne samo jedna obavezujuća ponuda, “Telekom” će biti prodat po ponuđenoj cijeni.
Moraće da ponude više
“Telekom Srbija” je jedna od rijetkih preostalih telekomunikacionih kompanija koja je ostala u državnom vlasništvu, zbog čega u “Fajnenšl tajmsu” tvrde da će strani kupci morati da “ponude značajnu sumu”. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Kako da ne, a ciji je Telekom Austrija, Deutsche telekom, Grcki telekom…sve drzavni do drzavnog
i sramota je da ce BH telekom (telekom iz federacije) kada se bude prodavao dobiti vise nego Telekom Srbija koji ima i Telekom Srpske i Crne Gore.
Cijena koju moze ostvariti BH telekom je 1.5 milijardi Eur (toliko je nudio jedan od ponudjaca koji se sad bori i za Srbiju)