PODGORICA, Sve manje stranaca zainteresovano je za kupovinu nekretnina u Crnoj Gori, nema najava novih, ni realizovanja ranije najavljenih investicija.
Poslije investicionog buma prije tri godine, crnogorsko primorje više nije hit za bogate Ruse, Irce, Engleze, koji su tržište nekretnina otkrili u zemljama u okruženju. Trenutno je, recimo, bogatašima iz svijeta najprivlačnija destinacija – Albanija.
Osim očite “globalne krize”, pretpostavljaju stručnjaci, razlog za ovakva kretanja su previsoke cijene zemljišta i stanova, koje stoje na nivou iz “zlatnih vremena”, dok u Albaniji ili Hrvatskoj – padaju.
Tako je cijena kvadrata placa u atraktivnim dijelovima Albanije – u Draču, Šenđinu, Saranadi ili Vlori – od 60 do 150 evra po kvadratu, dok kvadrat stana u izgradnji košta od 500 do 700 evra.
I u Hrvatskoj su cijene stanova oborene na nivo iz aprila 2007. a računa se da će ove godine pasti za još oko šest odsto.
Zbog svega, i glavni kupci nekretnina u Crnoj Gori, Rusi, jednostavno, više ne dolaze. Vlasnici stanova u Budvi kažu da već dvije godine uzaludno traže kupce – ali prodaje nema, iako se računa da samo u tom gradu u ponudi ima više od 4.000 izgrađenih i neprodatih stanova, a na cijelom primorju oko 10.000.
Ne pomaže, izgleda, ni to što su cijene pale za oko 30 odsto u odnosu na 2007. i 2008. godinu kada su Rusi i drugi redom kupovali stanove, vile i placeve ne pitajući koliko šta košta. Ako se zna da je tada kvadrat stana mogao da se proda i za 7.000 do 10.000 evra, jasno je da su i sadašnje, niže cijene – astronomske.
Rusi, Irci i drugi investitori prestali su i da grade na već kupljenom zemljištu, ne samo u zoni Jadrana. Na hektarima zemlje koju su bogati stranci pokupovali u okolini Kolašina, recimo, nije izgrađeno ništa, a već nekoliko godina novi vlasnici se uopšte ne pojavljuju.
Nije rjetkost da mještani, koji su prodali njive i livade sada počinju ponovo da ih koriste, jer su gazde, očito, otišle iz Crne Gore…
Prodaja nekretnina na najvećem tržištu, u Podgorici, takođe je gotovo zamrla u posljednje dvije godine. Nešto stanova našlo je kupca u nedavnoj akciji Vlade “Hiljadu plus”, ali na hiljade kvadrata i dalje čeka na prodaju, po cijeni od 1.000 do 3.000 evra za kvadrat.
Poslije građevinskog buma, prije nekoliko godina, stvoren je, pokazuju analize, gotovo nerješiv problem. Jer, ako spuste cijene investitori ne mogu da vrate kredite koje su svojevremeno uzeli po visokim kamatama, dok banke ne nude nove, povoljnije kreditiranje.
Ekonomske slobode
Na listi ekonomskih sloboda fondacije “Heritaž” i “Vol strit žurnala” Crna Gora je u odnosu na prošlu godinu pala za šest mjesta i sada je 76. među 179 rangiranih zemalja. Makedonija je na ovoj listi na 55. mjestu, Albanija na 70, Srbija na 101. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.