BEOGRAD, “Ukupan obim investicija u Naftnu industriju Srbije do 2014. godine biće milijardu evra”, kaže Jurij Masijanski, zamjenik generalnog direktora NIS-a.
On je naglasio da je kompanija preduzela sve neophodne pripreme za liberalizaciju tržišta naftnih derivata, koja će nastupiti 1. januara 2011. godine.
Planirano je da modernizacija Rafinerije nafte Pančevo bude završena u drugoj polovini 2012. godine. Ove godine u modernizaciju te rafinerije uloženo je 120 miliona evra, dok je u remont investirano pet miliona evra.
Masijanski je naglasio da je Rafinerija nafte Pančevo počela sa proizvodnjom evro dizela 5 i evro premiuma BMB 95, a prestala je sa proizvodnjom olovnih motornih benzina.
On je dodao da je u prvih devet mjeseci 2010. godine NIS ostvario čistu dobit od 2,7 milijardi dinara, što je 140 odsto više od ostvarenog u 2009. godini.
Masijanski je istakao da ne očekuje da će liberalizacija tržišta dovesti do naglog pada maloprodajnih cijena naftnih derivata, ali da su moguće promjene u veleprodaji. NIS ne očekuje ni pad prometa i obima proizvodnje poslije otvaranja tržišta naftnih derivata.
Ističući da je liberalizacija tržišta važan i neophodan korak za Srbiju i za NIS, on je dodao da će to dovesti do rasta konkurencije na srpskom naftnom tržištu bez koje nema razvoja kompanije.
Masijanski je rekao da NIS za sada ne može da bude 100 odsto konkurentan, i da će to biti tek po završetku modernizacije rafinerije u Pančevu, ali i naglasio da će ta kompanija poslije otvaranja tržišta poštovati sva pravila koja važe i za druge aktere na naftnom tržištu u Srbiji.
On je podsjetio i da je srpsko tržište naftnih derivata djelimično bilo liberalizovano još od 2005. od kada je dozvoljen uvoz evrodizela i tečnog naftnog gasa. Danas, Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Nadamo se da nece biti “ulaganja” kao ona u Rafineriju u Brodu.