MOSKVA, Rusko tržište prodaje na malo će ove godine, sa prometom od 644 milijarde dolara, izbiti na prvo mjesto u Evropi, a u naredne dve do tri godine rašće za najmanje 20 odsto godišnje, izračunale su ruske marketinške kompanije.
Rusija je po ostvarenom prometu na malo prošle godine bila na četvrtom mjestu u Evropi – iza Njemačke, Francuske i Velike Britanije, prema podacima kompanija IRG i IMSG, koje su izračunale da će te zemlje biti prestignute već 2008.
Zapadnoevropska tržišta u dolarskoj vrijednosti rastu za 10-12 odsto godišnje, dok je rast ruskog tržišta dva do tri puta brži (u periodu od 2004-2007. godine bio je 25-30 odsto).
Kako očekuju analitičari IRG i IMSG, ove godine rusko tržište maloprodaje će ostvariti uspon od 27,5 odsto, a u naredne tri godine po 20 odsto, zahvaljujući rastu tražnje, ali i cijena, objavio je poslovni dnevnik “Vedomosti”.
Rusija, međutim, vidno zaostaje za zapadnoevropskim zemljama po visini potrošnje po stanovniku. Ove godine svaki Rus će za kupovine izdvojiti 4.542 dorala. To je 2,2 puta manje nego u Britaniji, koja po potrošnji po stanovniku prednjači u Evropi.
Iako Rusija zauzima četvrto mjesto u Evropi po broju prodatih novih automobila, na 1.000 stanovnika prošle godine je prodato svega 17 vozila. U Velikoj Britaniji, gdje tržište stagnira, prodato je 40, a u Njemačkoj, gdje je prodaja opala za devet odsto, na 1.000 stanovnika je prodato 38 novih automobila.
Slična je situacija i kad je u pitanju kozmetika. Lanjska prodaja u Rusiji je za pet odsto niža nego u Britaniji, ali je po stanovniku dvostruko manja.
Analitičari IRG i IMSG ovakvu situaciju obrazlažu činjenicom da proizvodnja ne uspjeva da podmiri tražnju. Proizvodnja farmakološke industrije u Rusiji, na primjer,u prosjeku raste za pet do šest odsto godišnje, a tražnja za 25 procenata.
Prema podacima ruskog ministarstva za ekonomski razvoj, prihodi ruskog stanovništva su prošle godine porasli za 22,4 odsto, s tim što se potrošnja povećala za 23,5 procenata. Za robu i usluge Rusi troše skoro 70 odsto svojih prihoda. Ograničena ponuda ubrzava tempo inflacije, što sa svoje strane podstiče građane na trošenje, a ne na štednju.
U takvim uslovima izuzetan rast ostvaruje prodaja neprehrambenih proizvoda, koja je u prva dva mjeseca ove godine povećana za 22,7 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine.
Ruski sektor trgovine u ovakvim uslovima je veoma privlačan za investitore. U taj sektor je prošle godine uloženo više od 50 odsto svih investicija, a broj trgovinskih organizacija je povećan za trećinu.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.