MOSKVA, Rusija je potpisala sporazume vrijedne milijardu dolara za snabdijevanje američkih nuklearnih reaktora uranijumom i to su prvi dogovori te vrste između ove dvije države.
Portparol ruske Federalne agencije za nuklearnu energiju “Rosatom” Sergej Novikov rekao je da je njihov izvozni ogranak “Tekhsnabexport” potpisao ugovore u Moskvi s tri američke kompanije “Luminant”, “AmerenUE” i “Pacific Gas and Electric” okupljene u firmi “Fuelco”.
“Sporazum je vrijedan milijardu dolara i važiće od 2014. godine do 2020. godine”, rekao je Novikov.
Sporazum o isporukama uslijedio je nakon dogovora koji je potpisan tokom protekle godine između Vašingtona i Moskve, kojim je odobren izvoz uranijuma iz Rusije za američke nuklearne elektrane.
Ovaj sporazum otvara mogućnost Rusiji da kontroliše 20 odsto američkog tržišta uranijuma i proširi proboj u globalni nuklearni sektor.
“Ovo je revolucionarni prodor u SAD. Sporazum omogućava Rusiji da se dalje proširi u SAD i dobije pristup nuklearnoj infrastrukturi, kao što su skladišta uranijuma”, izjavio je Sergej Kirijenko, direktor ruske državne energetske kompanije “Rosatom”.
Američki antidampinški propis je do prošle godine dozvoljavao Rusiji da prodaje SAD samo uranijum izvađen iz razmontiranog nuklearnog oružja iz vremena Sovjetskog Saveza posredstvom američkog trgovca uranijumom USEC. Antidampinški propis je prošle godine ublažen sporazumom između Moskve i Vašingtona, kojim su omogućene direktne prodaje uranijuma i drugim američkim firmama.
“Probili smo zid koji nam je zabranjivao da prodajemo rusko nuklearno gorivo na američkom tržištu. Poslije današnjeg sporazuma doći će na red i drugi. Ovo je tek početak”, rekao je Kirijenko.
Rusko gorivo će u početku biti korišteno za proizvodnju struje za pet miliona američkih domaćinstava u Kaliforniji, Teksasu i Misuriju.
Rusija je ove godine potpisala sporazum o saradnji u toj oblasti i s japanskom kompanijom “Toshiba” i njemačkim “Siemensom”.
Ruske zalihe uranijuma
Sergej Kirijenko je predočio da su ukupne ruske rezerve uranijuma znatno veće od milion tona, uključujući zalihe u skladištima. On nije precizirao koliko uranijuma ima u skladištima, ali je rekao da postoje dovoljne količine za rad sadašnjih i budućih nuklearnih elektrana u narednih 60 godina.
“Biće razvijena nova nalazišta uranijuma, prije svega u južnoj Jakutiji”, rekao je Kirijenko.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.