MOSKVA, Rusija istražuje pokušaj krijumčarenja evropskog voća i povrća kroz Bosnu i Hercegovinu da bi se zaobišao embargo Moskve na uvoz hrane iz Evropske unije.
Ovo, naime, pokazuju dokumenti u koje je agencija Frans pres imala uvid.
BiH, na koju se embargo ne odnosi, bilježi procvat izvoza hrane od avgusta, kada su ruske sankcije EU stupile na snagu.
Ruska Federalna služba za veterinarsku i fitosanitarnu kontrolu tvrdi da je poljoprivredni izvoz iz BiH u Rusiju ove godine utrostručen u odnosu na 2013, što se navodi i u dokumentu Ministarstva spoljnih poslova BiH, u čiju je kopiju Frans pres imao uvid.
U devet mjeseci zaključno sa septembrom, izvoz voća i povrća iz BiH u Rusiju bio je težak 3.123 tone u odnosu na 1.014 tona iz istog perioda lani, navodi se u dokumentu.
Bosna je u tom periodu izvezla 2.066 tona jabuka i krušaka u Rusiju, u odnosu na svega 10 tona iz istog perioda 2013.
Moskva sada želi da sazna podatke o obimu proizvodnje određenog voća i povrća u Bosni u 2014. Pod sumnjom je i izvoz krompira iz BiH, budući da se taj proizvod prošle godine uopšte nije izvozio u Rusiju, a od početka 2014. izvezeno je 94 tone.
“Najveći dio robe izvezen je u septembru i oktobru, a manji dio u avgustu, kada su ruske sankcije stupile na snagu”, rekao je za Frans pres portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH Ratko Kovačević.
Ruski zvaničnici sumnjaju da se radi o reizvozu, odnosno o tome da je određena količina voća i povrća prvo uvezena u BiH, a potom izvezena na rusko tržište“, rekao je novinarima ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Boris Tučić.
Ruski embargo na uvoz hrane u periodu od godinu dana odnosi se na meso, voće, povrće, ribu i mlečne proizvode iz Australije, Kanade, EU, Norveške i SAD i uveden je kao kontramera sankcijama EU uvedenim Rusiji zbog ukrajinske krize. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ovo je toliko zanimljiva priča. Prvo, jer se ovo moglo kontrolisati na samom IZLAZU (pri izvozu). Drugo, jer je sama stvar osjetljive političke prirode i trebalo je voditi računa o tome. Treće, ako se ustanovi a potom i DOZVOLI da zbog PAR NJIH naši proizvođači dobiju sankcije – treba da se objesimo.