MOSKVA, Ruska vlada nema u planu da predloži devalvaciju rublje, potvrdio je danas državni sekretar u ruskom ministarstvu finansija Sergej Šatalov.
Sinoć je i direktor predstavništva Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Moskvi Neven Mates izjavio da ne vidi razlog za promjenu valutne politike u Rusiji, podsjetila je agencija Itar-Tas.
“Ne vidimo nikakvu osnovu za promjenu (ruske) politike valutnog kursa”, precizirao je Mates, pošto su krajem prošle i početkom ove nedelje u Moskvi učestale spekulacije da rublja uskoro može devalvirati prema dolaru, evru i još nekim drugim “čvrstim” svjetskim valutama, zbog posljedica tekuće globalne finansijske krize.
Na današnjoj kursnoj listi Centralne banke Rusije dolar je, inače, ojačao nešto više od 40,7 kopejki i vrijedi 26,4471 rublju, dok je istovremeno evro oslabio osam i po kopejki i mjenja se za 35,0881 rublju.
Dolar je na trenutno najvišem nivou prema rublji u minulih mjesec dana, dok je kurs evra prema ruskoj valuti oko 2,5 procenta slabiji nego pre tri mjeseca, kada je počela “žestoka” faza globalne kreditne krize.
Rublja je, inače, od jula ove godine oslabila prema dolaru više od deset odsto i tome je, prema riječima ruskih ekonomista, doprinelo ne samo “seljenje” kreditne krize sa Zapada u njihovu zemlju, već i naglo pojeftinjenje nafte na svjetskom tržištu – za oko 50 odsto tokom protekla tri i po mjeseca.
Ruska vlada je ranije ove godine objavila plan o pretvaranju rublje, tokom narednog srednjeročnog perioda, u potpuno konvertibilnu valutu, koja bi služila i kao obračunsko sredstvo plaćanja (umjesto dolara) prilikom izvoza ruske nafte i svih drugih strateških važnih proizvoda.
Poznati ruski ekonomista Sergej Glazjev smatra da je njegova zemlja zbog “privezanosti” rublje za “gubitnički” dolar, od početka ove decenije izgubila “više desetina milijardi dolara”, pogrešno investirajući u američke vrijednosne hartije.
Glazjev vjeruje da je pretvaranje rublje u potpuno konvertibilnu valutu najbolje rješenje, jer bi se time, kako on tvrdi, “snažno podigao ekonomski i geopolitički rejting Rusije”.
Ruski vice-premijer i ministar finansija Aleksej Kudrin je, komentarišući zahtjeve Galzjeva i njegovih istomišljenika za brzo pretvaranje rublje u potpuno konvertibilnu valutu i sredstvo obračuna u transakcijama sa naftom, izjavio da to u kratkom roku nije moguće uraditi jer Rusija “ne posjeduju odgovarajući finansijsko-bankarsku infrastrukturu”.
Kudrin tvrdi da se prvo mora stvoriti jaka mreža ruskih banaka i drugih finansijskih organizacija u regionu Zajednice Nezavisnih Država, ali i šire, pa tek nakon toga uspostaviti spoljna konvertibilnost rublje, da bi se istisnuo dolar kao sredstvo obračuna prilikom prodaje strateški važnih sirovina, uključujući sirovu naftu i prirodni gas.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.