ZAGREB, Hrvatska gasna kompanija Plinakro je saopštila da se normalizacija snabdjevanja gasom u Hrvatskoj očekuje krajem ove sedmice.
Kompanija Plinakro je saopštila da ruski gas u Hrvatsku može da stigne tri dana nakon što Rusi počnu tranzit, ali svi potrošači neće moći u istom trenutku da se priključe na sistem, kada gas ponovno stigne do Hrvatske, jer bi to smanjilo pritisak u gasovodu i otežalo normalizaciju snabdjevanja.
Dok se ne normalizuje snabdjevanje ruskim gasom, Hrvatska će zavisiti od sopstvene proizvodnje od oko 4,8 miliona kubnih metara prirodnog gasa dnevno. Hrvatska dnevno crpi i oko pet miliona kubnih metara gasa iz rezervi u podzemnom skladištu Okoli, ali i zbog krize sa ruskim gasom uvozi 42 hiljade kubnih metara gasa na sat i Njemačke i Italije.
Više od 900 hrvatskih kompanija najavljivalo je štete i milionske gubitke zbog prekida proizvodnje koje su posljedica nestašice gasa.
Hrvatska elektroprivreda (HEP) je objavila da bi povećana upotreba električnih grejalica, izazvana strahom od potpunog isključivanja gasa domaćinstvima, mogla dovesti do kolapsa elektroenergetskog sistema, a očekuje se i rekordna potrošnja električne energije u Hrvatskoj.
Ako bez gasa ostane i oko 600 hilljada domaćinstva koja ga koriste, s obzirom na to da ruski gas u najboljem slučaju dolazi tek krajem sedmice, a potrošnja je veća i od interventnog uvoza iz Njemačke, odnosno ustupanja dijela italijanske proizvodnje na Jadranu, biće masovno aktivirane grejalice i ostala grejna tjela na struju, od kojih su mnoga kupljena ovih dana.
HEP je saopštio da je u ponjedeljak potrošeno 61.113 megavatsati struje, čime je oboren dosadašnji dnevni rekord od 18. decembra 2007. godine. U HEP-u ne očekuju veće probleme ni u radu toplana, sve dok se HEP-u bude isporučivala bar minimalna količina gasa. On je dodao da zaliha alternativnog goriva ima dovoljno i da ih nije problem nadopuniti.
Kompanija HEP ističe da 34 odsto struje dolazi iz hidroelektrana, 14 posto iz nuklearne elektrane Krško, 26 odsto iz elektrana na tekuća goriva, 11 odsto iz elektrana na ugalj i 15 odsto iz uvoz, s tim da se odnosi stalno mjenjaju zavisno od cijene ili dostupnosti pojedinog energenta.