NJUJORK, Niko nije tako široke ruke pri kupovini luksuznih stanova u SAD, kao Rusi, tvrde američki agenti za prodaju nekretnina. Oni ocjenjuju da su novopečeni bogataši najprostranije zemlje svijeta u prethodne četiri godine za kupovinu nekretnina preko okeana utrošili više od jedne milijarde dolara.
Na nedavnom seminaru u Njujorku okupilo se više od 200 agenata i advokata, među kojima i lideri američkog tržišta nekretnina kako bi razmotrili jednu od značajnih tržišnih tendencija – priliv kupaca iz Rusije i drugih zemalja Istočne Evrope na tržište objekata premijum klase, piše dnevnik Njujork Tajms.
Ovakvo interesovanje brokera za ruske kupce uopšte nije slučajno, jer su sa njima sklopljeni najkrupniji ugovori u poslednje vrijeme. Na primjer, 188 miliona dolara za objekte na Floridi i Njujorku izdvojile su strukture vezane sa ruskim biznismenom, bivšim vlasnikom ruske kompanije „Uralkalij” Dmitrijem Ribolovljevom.
Oko 46 miliona dolara za apartman u njujorškom hotelu Plaza „iskeširao” je kompozitor Igor Krutoj, dok je bivši zamjenik ruskog ministra finansija Andrej Vavilov kupio penthaus u jednom od nebodera kompleksa „Tajm Vorner„ za 37 miliona dolara.
Za najskuplji segment američkog tržišta nekretnine pored Rusa zainteresovani su i imućni predstavnici drugih zemalja, na primjer Brazila, Indije i Kine, ali za američke luksuzne kuće i stanove niko nije toliko izdašan kao novopečeni ruski bogataši, ističe Njujork Tajms.
Imućni Rusi se odlučuju za kupovinu nekretnina u inostranstvu kako bi sačuvali svoj novac, a autor članka u njujorškom dnevniku smatra da je tome u velikoj mjeri doprinjela februarska izjava novoizabranog predsjednika Rusije Vladimira Putina.
Na sjednici Ruske unije industrijalaca i preduzetnika, Putin je rekao da je negativan stav društva prema preduzetnišvu u velikoj mjeri povezan sa 1990-im godinama, periodom „sumnjivih” privatizacija. On je predložio da se „ta stranica istorije okrene” i legitimizuju učesnici „nepoštenih privatizacije”, jednokratnim uplatama ili na neki drugi način.
Dnevnik piše da su još i prije predsjedničkih izbora u martu na kojima je Putin pobjedio, mnogi bogati Rusi preduzeli korake na preseljenju porodica u Njujork, često pomoću takozvane vize za investitore, koja omogućava dobijanje „zelene karte” a zatim i američkog državljanstva. Za dobijanje takve vize investitor mora u američku ekonomiju da uloži najmanje 500.000 dolara za pet godina i otvori deset radnih mjesta.
„Mislim da ih je Putin na smrt zaplašio”, smatra broker sa Menhetna Viktoria Štajner, jer, kako je rekla, „da je sve u redu ne bi bilo toliko ljudi koji tako žurno kupuju nekretnine”.
Cijene više od nebodera
Višemilionski ugovori podstakli su brokere i građevinare sa Menhetna da povećaju cijene luksuznih objekata. U prethodna četiri mjeseca kompanija „Ekstel Development” je podigla cijene u najvišoj stambenoj zgradi Njujorka za pet do 15 odsto u zavisnosti od stana. Dvospratni penthaus u toj zgradi se sada prodaje za 115 miliona dolara, iako je ne tako davno koštao 98 miliona.
Najskuplje u Londonu
Cijene nekretnina u Evropi počinju lagano da padaju, pokazuju statistički podaci iz nekoliko evropskih zemalja. London je i dalje najskuplji, a sljedi ga Pariz. U Londonu se cijena kvadratnog metra stana vrti oko 10.000 funti (11.800 evra), a u Parizu je krajem 2011. prosječna cijena prešla 7.800 evra.
U Francuskoj je tržište nekretnina dugo odoljevalo krizi, ali sada počinje lagani pad. U prvom tromjesečju ove godine cijene su pale za 0,6 odsto u odnosu na zadnji kvartal prošle godine. Izuzetak je Pariz, gdje je potražnja veća od ponude zbog čega cijene rastu.
Izvan Pariza, prosječna cijena kvadratrnog metra u Francuskoj u prvom kvartalu ove godine iznosi 1.850 evra u gradovima iznad 20.000 stanovnika. U belgijskoj prestolnici Briselu, sjedištu većine evropskih institucija, cijene su u posljednje tri godine stabilne.
U posljednje tri godine cijene se nisu znatnije mjenjale – prosječna cijena u Briselu 2009. iznosila je 2.427 evra, a u decembru prošle godine 2.424 evra. Istovremeno, u Španiji već tri godine za redom drastično opada broj prodanih stanova.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Vjerovatno su “krvavo zaradili” novac pa ga znaju cijeniti.Uostalom to nisu Rusi vec ruski Jevreji koji imaju znacajan upliv kapitala i vlasnistva nad ruskom privredom
Vjerovatno su “krvavo zaradili” novac pa ga znaju cijeniti.Uostalom to nisu Rusi vec ruski Jevreji koji imaju znacajan upliv kapitala i vlasnistva nad ruskom privredom.