ZAGREB, Njemački energetski koncern RWE pustio je u pogon najveću fabriku za proizvodnju drvenih peleta na svijetu u američkoj saveznoj državi Georgia, saopšteno je iz kompanije.
Drveni peleti će se od ovog ljeta iz američke fabrike dopremati u Evropu i u RWE-ovim termoelektranama na ugalj koristiti za proizvodnju toplote i električne energije. RWE će zamjenom fosilnih goriva biomasom smanjiti emisiju CO2 od oko milion tona na godinu. Godišnji kapacitet fabrike u Georgiji je najmanje 750.000 tona drvenih peleta.
Potražnja za biomasom u Evropi raste vrlo brzo. Kako bi se ispunio cilj od 20 odsto udjela obnovljivih izvora energije u potrošnji energije do 2020. godine, biomasa ima važnu ulogu u akcionim planovima zemalja članica EU.
“Fabrika za proizvodnju drvenih peleta u američkoj Georgiji trenutno je najveća takva fabrika na svijetu. Dio je naše strategije razvoja sopstvenih kapaciteta za obezbjeđivanje sirovina, a učiniće nas manje zavisnim o svjetskom tržištu. Korišćenjem drvenih peleta u našim evropskim termoelektranama znatno ćemo povećati udio biomase u proizvodnji električne energije. To nas čini evropski liderom u korišćenju biomase kao dodatnog goriva u konvencionalnim elektranama”, istakao je Leonhard Birnbaum, komercijalni direktor RWE AG.
Drveni peleti koji se proizvode u Georgiji i dopremaju u Evropu primarno su namijenjeni RWE-ovim termoelektranama na ugalj u holandskom Ameru, gdje udio goriva iz biomase već doseže 30 odsto. U sljedećih nekoliko godina, taj će se udio povećati na 50 odsto a dugoročno treba dosegnuti 80 odsto. RWE trenutno do kraja ove godine planira prenamjenu svoje termoelektrane na ugalj u Tilburyju u Velikoj Britaniji u termoelektranu na gorivo iz biomase. Dovršenjem tog projekta Tilbury će postati najveća elektrana na svijetu koja koristi samo gorivo iz biomase.
Gradnja fabrike drvenih peleta kod Waycrossa u južnom dijelu države Georgia počela je u martu 2010. godine. Gradnja je trajala samo 12 mjeseci i fabrika je dosad bila u probnom radu. Fabrika se prostire na 300 hektara (približno 400 fudbalskih igrališta). Investicija koja obuhvaća gradnju fabrike i odgovarajućeg lučkog terminala u gradu Savannah vrijedna je oko 120 miliona evra.