RŽR „Ljubija“ imala neznatnu dobit, ali Izrealci ne odustaju od kupovine

PRIJEDOR -Rudnici željezne rude „Ljubija“ prošlu godinu su završili sa neznatnom dobiti od 63.294 KM, ali i to je veliki pomak s obzirom da su na polugodištu 2020. godine prikazali minus od 670.000 maraka.

ržr ljubija
FOTO: Agencije

Kada je riječ o prihodima, oni su u RŽR „Ljubija“ prošlu godinu iznosili skoro 1,9 miliona KM, dok su rashodi bili oko 1,8 miliona maraka.

Najznačajniji prihodi koje su zabilježili odnose se na prihode od prodaje učinaka povezanim pravnim licima i iznose 335.524 KM, dok su najznačajniji rashodi oni za troškove zarada i ličnih primanja i iznose 981.281 KM.

Broj zaposlenih smanjili su sa 46 na 43.

RŽR „Ljubija“ su u većinskom vlasništvu Republike Srpske preko Akcijskog fonda koji posjeduje 64,9% akcija, Fonda za restituciju – 4,99% i PREF-a koji ima 9,99% akcija.

Podsjećamo “RŽR Ljubija” sa kompanijom “Arcelor Mittal” ima zajedničko preduzeće “Arcelor Mittal Prijedor”, a koje rudari u rudniku Omarska.

Sa druge strane, “RŽR Ljubija” ima još svoja dva rudnika, a to su Ljubija i Tomašica, koji godinama nisu u funkciji.

Investiciono-razvojna banka (IRB) RS oglasila je u martu ove godine na prodaju državni kapital u 10 preduzeća, a na spisku se tada našao i RŽR „Ljubija“.

Izrealci neodustaju od RŽR

Kako saznajemo neuspjela direktna prodaja i aukcija na berzi, nije kraj pokušaja preuzimanja državnog udjela u RŽR „Ljubija“. Ovaj put isti ljudi koji su predstavljali „Israeli Investment Group” sada to pokušavaju učiniti preko američko-kandaskog konzorcijuma Smoother Energy-GEDC, čiji predstavnici poslednjih mjeseci obilaze institucije u Banjaluci. Početkom maja su se sastali i sa predsjednikom Vlade Republike Srpske Radovanom Viškovićem i ministrom energetike i rudarstva Petrom Đokićem sa kojim su kako je zvanično saopštili razgovorali o „potencijalima i resursima u oblastima privrede i energetike kojima raspolaže Republika Srpska, te o mogućnostima investiranja u tim oblastima“.

Za kupovinu državnog kapitala u ovom rudniku ranije su bile zainteresovane kompanije “Israeli Investment Group” i “Arcelor Mittal” iz Luksemburga, a posljednji pokušaj prodaje propao je početkom 2019. godine kada je organizovana aukcija na berzi, ali nijedna od ovih kompanija nije dostavila ponudu. IRB je tada državni kapital ponudila po početnoj cijeni od 69 miliona KM.

Pročitaj više:  Bez posla 24 251 radnik

Kako je CAPITAL ranije pisao Grad Prijedor na čelu sa SNSD-ovim Daliborom Pavlovićem se oštro usprotivio prodaji akcija rudnika tvrdeći da je to, za Prijedor, strateški važno preduzeće.

CAPITAL: Bojana Ninković

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts