BANJALUKA, Među prvih pet zemalja s kojima RS ostvaruje najznačajniju spoljnotrgovinsku razmjenu najveću stopu pokrivenosti uvoza izvozom u prva četiri mjeseca ostvarila je s Italijom, u koju je izvezla robe za 7,8 odsto više nego što je uvezla.
Prema podacima Zovoda za statistiku RS, u prva četiri mjeseca u Italiju je izvezeno robe u vrijednosti od 121,5 miliona KM, što je za oko 15 miliona KM više u odnosu na isti period prošle godine, dok je uvoz, sa druge strane, iznosio 112,7 miliona KM, što je za oko šest miliona KM više nego lani.
Sa Srbijom, najznačajnijim spoljnotrgovinskim partnerom RS, pokrivenost uvoza izvozom je u prva četiri mjeseca ove godine iznosila 56,1, što je solidan rast u odnosu na prošlogodišnji rezultat kada je taj razmjer bio 49,1 odsto.
Najveći rast pokrivenosti ostvaren je s Hrvatskom, s kojom je RS od prošlogodišnjeg deficita od 15 odsto ove godine u tu susjednu zemlju izvezla više robe nego što je uvezla, za 0,7 odsto.
Najveći disbalans RS i dalje ima sa Rusijom, gdje je pokrivenost svega 0,3 odsto.
Dragica Ristić, direktor Privredne komore RS, ocijenila je da RS ima dobar odnos pokrivenosti uvoza izvozom s Italijom zbog veoma značajnog plasmana proizvoda drvoprerađivačke industrije.
“U izvoznoj strukturi u oblasti drvoprerade nastojimo da povećamo plasman gotovih, a smanjimo učešće poluproizvoda”, rekla je Ristićeva.
Ona je objasnila da RS već tradicionalno najznačajniju spoljnotrgovinsku saradnju ostvaruje sa zemljama iz našeg neposrednog okruženja, odnosno sa Srbijom i Hrvatskom.
Ona je kazala da RS pravi veliki obim robne razmjene sa Rusijom zbog velikog ulaska sirovina za Rafineriju nafte Brod.
“Prepreku većem izvozu na ovo tržište i na ostala evropska tržišta predstavlja nepostojanje sporazuma o slobodnoj trgovini, koji BiH nema, tako da je naša roba u odnosu na srbijansku nekonkurentna na tržištu”, rekla je Ristićeva.
Goran Račić, predsjednik Skupštine Udruženja ekonomista – SWOT, rekao je da bi RS u svom izvoznom angažmanu mogla da napravi značajnije rezultate u energetici, a u perspektivi i u drvnoj i prehrambenoj industriji.
“Osnovni faktori koji sprečavaju veću pokrivenost uvoza izvozom su u slaboj ponudi RS, necarinskim barijerama koje koriste naši partneri i nedovoljna svijest potrošača o neophodnosti kupovine domaćih proizvoda”, rekao je Račić.
Zbirni podaci
RS je u prva četiri mjeseca s inostranstvom napravila obim spoljnotrgovinske razmjene vrijedan 2,1 milijardu KM.
Izvezena su 793 miliona KM, uvezene su 1,3 milijarde KM.
Stopa pokrivenosti uvoza izvozom iznosila je 60,3 odsto i blago je povećana u odnosu na stopu pokrivenosti iz aprila prošle godine, kada je ona iznosila 59,7 odsto. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.